Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Torek,
29. 1. 2013,
11.34

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 1. 2013, 11.34

9 let, 2 meseca

Ljubezen brez pričakovanj

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Look at me je fotografska razstava portretov otrok s posebnimi potrebami, ki vsakega posebej in družbo nasploh opozarja, da so ti otroci med nami. Poziva nas, da to ozavestimo, uvidimo in se vživimo.

Pod idejo razstave z naslovom Poglej me (Look at me), ki predstavlja trinajst črno-belih portretov otrok s posebnimi potrebami, se je podpisala Petra Greiner, mama deklice Sofie, ki se je rodila z redko genetsko posebnostjo, trisomijo 13. Težka izkušnja je mater male Sofie pripeljala do angažiranosti, s fotografoma Janezom Debeljakom in Renerjem Gomoljo se je lotila projekta, ki bo s svetom otrok s posebnimi potrebami soočil tudi tiste, ki s tem ne živijo vsak dan.

Nastalo je 13 črno-belih portretov otrok z različnimi boleznimi in posebnostmi, ki odpirajo razmislek in vpogled v njihov svet in spreminjanje njihovih družin, pa tudi razgrinjajo omejitve kot priložnost za preoblikovanje pogleda na življenje ter obstoj ljubezni brez pričakovanj. Staršem otrok s posebnimi potrebami hkrati sporoča, da v svoji izkušnji niso sami, ter jim nudi podporo, mimoidočim pa, da so takšni otroci del naše družbe in da naj se tega zavedamo, jih sprejmemo ter se v to vživimo.

Fotografska razstava otrok s posebnimi potrebami v NUK-u Nadgradnja razstave, ki jo je v prostorih Narodne univerzitetne knjižnice 28. januarja odprl predsednik republike Borut Pahor, je ustanovitev Zavoda 13. Cilj organizacije je ozaveščanje širše javnosti o otrocih s posebnimi potrebami, ki izpodkopavajo samoumevnosti (normativnih) življenj ter ustvarjajo priložnosti za drugačno pojmovanje posameznika in pogled na življenje samo, bi lahko strnili sporočilo, ki ga prinaša zavod. Ta staršem otrok s posebnimi potrebami nudi tudi informacije ter svetovanje, organizirali pa so tudi podporno skupino, ki jo vodi psihologinja. Ta je staršem v podporo in pomoč, ki jo potrebujejo takrat, ko v življenju ni vse tako, kot smo si želeli, so še zapisali ob razstavi.

Petra Greiner o svoji izkušnji pravi: "Kot mama ali oče posebnega otroka si vržen v svet, ki ga sam nisi izbral. Od rojstva otroka ali pozneje, ob potrditvi diagnoze, se čutiš še kako nemočnega. Zato ponujamo prostovoljno pomoč že v porodnišnici prek zloženke Upanje je tukaj, v kateri ženska najde podatke drugih mamic, če se želi obrniti na nekoga, ki je njeno pot že prehodil. Takšen otrok zahteva veliko pozornosti in znanja, predvsem pa stabilnega očeta in mamo z veliko mero ljubezni."

Ne spreglejte