Pred kratkim so britanski strokovnjaki z univerze v Kentu predstavili računalniško sestavljena obraza popolnega moškega in popolne ženske.
Kako pa je z lepotnimi ideali pri nas in koga med slovenskimi estradniki bi lahko označili za najlepšega oziroma najlepšo? To smo povprašali priznanega lepotnega kirurga Francija Planinška.
Britanci z raziskavo vzbudili veliko pozornosti
Britanska raziskava, ki so jo naredili na univerzi v Kentu in je po vsem svetu vzbudila precej pozornosti, je potekala tako, da so sodelujoči v študiji dva meseca s pomočjo posebnega računalniškega programa za konstrukcijo obrazov, ki ga sicer policija uporablja tudi za izdelavo fotorobotov nepridipravov, sestavljali po njihovem prepričanju najlepšega moškega in najlepšo žensko. Nato je njihove konstrukte dodatno ocenilo še 100 naključno izbranih ljudi. Tako sta nastali fotografiji najlepšega moškega in najlepše ženske na svetu, ki pa sta seveda rezultat britanskih lepotnih idealov.
Biti lep, pomeni slediti pravilom zlatega reza
O zanimivi raziskavi smo povprašali priznanega slovenskega lepotnega kirurga Francija Planinška. "Pravzaprav ti rezultati niso nič novega. Že pred desetimi leti so do podobnih ugotovitev prišli v Nemčiji. Takrat so ugotovili, da za lepega pri ljudeh nekako velja tisti obraz, ki je enakomeren, skladen in harmoničen. Poleg tega mora imeti oseba polne ustnice, velike, odprte oči, koža mora biti svetla, čista, bela. A seveda se ti ideali ves čas spreminjajo, izrazito lep je lahko tudi nekdo s temno poltjo," je pojasnil Planinšek in poudaril, da se lepotni ideali razlikujejo tudi od dežele do dežele.
"Se je pa s tem istim problemom mnogo stoletij pred nami ukvarjal tudi Leonardo da Vinci, ki je ugotovil, da lepota ni nekaj arbitrarnega, ampak je nekaj, kar se da natančno izračunati, obstaja formula za popolno lepoto." Ali, povedano preprosto, biti lep pomeni upoštevati pravila zlatega reza in prav to je upošteval tudi računalniški program, ki so ga v raziskavi uporabili britanski znanstveniki.