Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
13. 11. 2008,
9.35

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 11. 2008, 9.35

9 let, 2 meseca

Gostovanje gledališča Lužiških Srbov v Mariboru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Narodnem domu Maribor se bo danes ob 14. in 18. uri v okviru 2. abonmajskega koncerta cikla za mlade predstavilo Narodno otroško plesno gledališče Lužiških Srbov Budišin iz nemškega Bautzna.

Gostje bodo uprizoril baletno pravljico Krabat ali skrivnost črnega mlina, s katero bodo predstavili ljudsko izročilo v Nemčiji živečih Lužiških Srbov.

Pravljica o mladem fantu

V omenjeni predstavi gre za pravljico o mladem fantu po imenu Krabat, ki ga morijo čudne sanje. Prikazujejo se mu črni vrani, ki ga vabijo v uk za vajenca v črnem mlinu. Da bi se otresel teh sanj, se Krabat zares odpravi od doma. V črnem mlinu ga mlinar in preostali vajenci odprtih rok sprejmejo, a že kmalu se pokaže, da se v mlinu dogajajo zelo čudne, če ne že strašljive, s črno magijo povezane dejavnosti. Krabat pa ne more kar tako pobegniti iz mlina, temveč se mora izkazati v bistroumnosti, predvsem pa mu postane kmalu jasno, da se bo iz vseh težav rešil samo s pomočjo prijateljev in ljubezni.

Zgodba govori o prispodobi življenja

Sedemdeset minut trajajoča pravljica je barvita prispodoba življenja, ki kaže na to, da v težave zaidemo zaradi naivnosti in nepremišljenosti, premostimo pa jih lahko samo, če se z njimi soočimo in jih poskušamo rešiti. Ob tem pa je zelo pomembno, da nam stojijo ob strani ljudje, ki jim lahko zaupamo in jih imamo radi.

Gledališče Lužiških Srbov sodi med večje profesionalne plesne ansamble Srbsko plesno gledališče Lužiških Srbov sodi med večje profesionalne plesne ansamble, ki gostujejo po vseh evropskih deželah in kot kulturni ambasador prenašajo ljudsko izročilo. Ustanovljeno je bilo leta 1952, v njegovem okviru pa so oblikovali orkester, balet in zbor ter na ta način nadaljevali tradicijo svojega naroda, ki še danes deluje pod skupnim okriljem in letno uprizori več kot 200 različnih predstav. V njih se prepletajo elementi folklore in sodobnega plesa, pripovedi zgod in nezgod njihovih junakov v baletnih pravljicah ali muzikalih pa priredijo za otroke vseh starosti.

Ne spreglejte