Četrtek, 13. 12. 2012, 8.29
9 let
Foto: Hiša, kjer je nastajal Oliver Twist

Prenovljeni muzej v Londonu – ta je po besedah njegovega direktorja Floriana Schweizerja videti kot hiša, iz katere bi pravkar stopil Dickens –, ki je do zdaj veljal za zapostavljenega in spregledanega, se po novem lahko pohvali s sodobno tehnično opremo, učnim centrom in kavarno.
V pritličju muzeja je na ogled modra Dickensova jedilnica, ki jo krasi pisateljev mladostni portret. V zgornjem nadstropju sta Dickensova sprejemnica, v kateri je do joka in smeha pripravil svoje obiskovalce, in spalnica, v kateri je umrla njegova komaj 17-letna svakinja Mary, katere smrt je bila najverjetneje povod za Dickensove zelo temačne opise smrti.
Sobe so opremljene s pisateljevimi originalnimi predmeti: njegovo pisalno mizo in stolom, garderobno omaro, priborom za britje ter s knjigami z opombami in rokopisi.
Muzej se loteva tudi Dickensonovega temačnega obdobja življenja. Med drugim so razstavljene rešetke iz zapora, v katerem je bil zaradi dolgov zaprt njegov oče, in škatle loščil za čevlje iz tovarne, v kateri je delal kot 12-letni otrok.
Dickens, ki velja za največjega romanopisca zgodnje viktorijanske dobe, se je rodil 7. februarja 1812 v bližini pristaniškega mesta Portsmouth očetu uradniku in materi gospodinji. Družina z osmimi otroki se je borila z revščino. Že kot otrok je delal, pozneje pa se šolal, se zaposlil v odvetniški pisarni, pisal novice za časnike, poročal iz parlamenta in pisal kratko prozo. Na podlagi izkušnje otroškega dela v nečloveških pogojih je zapisal zgodbe o človeških razmerjih in hrbtni plati industrijske revolucije, zmehčane s sočutjem in začinjene z ironijo.
Napisal je več kot 20 knjig, imel deset otrok, bil je tudi družbeno aktiven. Za posledicami kapi je umrl pri 58. letih, z državniškimi častmi so ga pokopali v Westminstrski opatiji. Le malo avtorjev ostaja po 200 letih še vedno tako citiranih, branih in sprejetih kot prav Dickens s svojimi junaki, kot so Oliver Twist, David Copperfield in Ebenezer Scrooge.