Torek, 19. 3. 2013, 13.52
8 let, 8 mesecev
FBI po 23 letih odkril tatove, ne pa umetnin
Triindvajset let po tem, ko sta dva tatova, oblečena v policista, iz bostonskega muzeja Isabelle Stewart Gardener v 81 minutah ukradla 13 umetnin, so iz FBI-ja sporočili, da sicer vedo, kdo je stal za tatvino, ne vedo pa, kje so ukradena dela, med njimi tudi umetnine Rembrandta, Maneta, Degasa in Vermeerja.
FBI-ju je v 23 letih uspelo ugotoviti, da so bili storilci del kriminalne združbe iz Nove Anglije. Ukradena dela so prodali v Filadelfiji približno deset let po tatvini. Žal pa poleg tega, da so bile umetnine preprodane, v FBI-ju ne vedo, kdo so novi lastniki.
Zaradi zastaralnega roka FBI sicer ne more več preganjati vpletenih v dejansko tatvino, vendar pa lahko lastnike umetnin, ki vedo, da so kupili ukradena dela, še vedno kazensko preganjajo. V FBI-ju so sicer poudarili, da so lastnikom, ki bi vrnili dela, pripravljeni podeliti imuniteto, saj si še vedno želijo, da bi ukradena dela lahko vrnili v galerijo.
V FBI-ju identitete storilcev niso želeli razkriti, saj bi to lahko negativno vplivalo na nadaljnjo preiskavo, prav tako niso želeli povedati, ali so storilci za zapahi zaradi drugih kaznivih dejanj in ali so sploh še živi.
Lani so s krajo povezovali 76-letnega Roberta Gentila, ki pa naj na zaslišanju ne bi vedel ničesar o sami kraji, zato so ga kaznovali le zaradi posedovanja orožja in drog.
Medtem v galeriji na mestih ukradenih slik visijo prazni okvirji.