Sreda, 25. 4. 2012, 11.26
8 let, 9 mesecev
Dobrilovo ustvarjanje v steklu
Uporabne predmete v steklu Jurija Dobrile, ki so plod ustvarjalčevega desetletnega raziskovanja te materije, si je mogoče v Peterokotnem stolpu na Ljubljanskem gradu ogledati do 17. junija.
"Kristal kliče po kiču. Dolga časa je bil malomeščanski fetiš," pravi Jurij Dobrila. Zadnje desetletje je to razumevanje kristala nekoliko usahnilo in ravno to je ustvarjalcu predstavljalo izziv. "Kako narediti steklenico, ki bo na mizi lahko ves čas prazna, brez pijač? Kako oblikovati posodo, ki bo lahko prazna, in svečnik, ki bo lahko brez sveč?" je o izhodiščih svojega oblikovanja povedal avtor. Za izdelavo zamišljenega se je povezal s strokovnjaki iz Steklarne Rogaška.
Do leta 2002 Dobrila še ni imel veliko stika z oblikovanjem stekla, imel je veliko drugih izkušenj, a ne tovrstnih. Njegova strast do stekla se je začela poglabljati v tem letu, ko je s sodelovanjem na natečaju Fragile v muranski steklarski šoli za krožnik velikih dimenzij prejel nagrado Grand Prix Trieste Contemporanea. To je bil velik dosežek, pa tudi impulz, da je svoje ukvarjanje s steklom nadaljeval.
Izsledke svojih razmišljanj v odnosu do oblikovanja stekla tako predstavlja na samostojni razstavi. Zamislil si je svečnike, vaze, posode in kozarce s poudarkom na izčiščeni formi, ki jo vsake toliko rahlo poudarja z dekoracijo. Pa naj gre za barvo, peskanje ali brušenje.
Zabaven in za hedoniste priročen je kozarec Gluglu. Ta posnema obliko kaplje, ki v svoji naravni obliki kristalom tekočine dopušča, da se v njej umirijo. Kozarec tako omogoča brezskrbno"glukanje", ki se ga lahko lotite kjerkoli, kadarkoli in v kakršnemkoli položaju.
Dobrilo zanima steklo kot materija, prostor, izraz in njegovi odzivi na svetlobo, zapiše avtorica teksta ob razstavi Lenka Bajželj. Njegovi stekleni izdelki so kot "miniaturni odri, na katerih se lahko odvijajo dramatične igre svetlobe". Tako se zdi tudi naslov razstave Predmeti ujete svetlobe primeren.