Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 5. 2010,
9.38

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 5. 2010, 9.38

9 let, 2 meseca

Dobitnica Dnevnikove fabule 2010 Vesna Lemaić

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
S podelitvijo nagrade Dnevnikova fabula za najboljšo zbirko kratke proze zadnjih dveh let se je v Klubu Cankarjevega doma sklenil festival Literature sveta - Fabula 2010.

Nagrado je dobila Vesna Lemaić za Popularne zgodbe. Te po prepričanju žirije v slovenski literarni prostor prinašajo svežino s suverenim poseganjem na področje žanrov. Kot je v utemeljitvi še zapisala žirija, "so elementi sodobnega sveta vpeti v kompleksen in domišljen kontekst. Na različnih in v inovativnih kombinacijah se prepletajo elementi iz pop kulture, različni žanrski obrazci, premislek sodobne družbe in presenetljive pripovedne razrešitve, hkrati pa suverena avtorska obdelava zahteva enotnost. Pritisk bogastva elementov in povezav pa od bralca terja tudi lastno interpretacijo in ga vrača na premakljiv začetek branja." Lemaićeva presega žanrske okvire Novost, ki jo v slovenski literarni prostor prinaša Vesna Lemaić, je suvereno, kakovostno in izvirno pisanje žanrske proze, ki v njeni izvedbi pogosto presega okvire samega žanra. Popularne zgodbe so izšle pri Cankarjevi založbi.

Na prireditvi, ki so jo popestrili Dizel Slavček & Godba na dihala, kjer so svoje moči združili Jani Kovačič in Kar Češ Brass Bend, je zbrane nagovoril tudi predsednik Javne agencije za knjigo RS Slavko Pregl. Kot je dejal, letošnje leto, v katerem je literarni festival Literature sveta - Fabula 2010 eden od vrhuncev dogodkov ob Ljubljani - svetovni prestolnici knjige, jemlje kot leto setve, zato računa na področju knjige na "obilne žetve še v prihodnjih letih, ko Ljubljana ne bo več svetovna prestolnica knjige.

Festival spremenil standarde tovrstnih prireditev pri nas Mitja Čander, urednik Študentske založbe, ki je festival organizirala, je izpostavil, da je bil letošnji festival vrhunski in je spremenil standarde tovrstnih prireditev na Slovenskem. Ob tem je izrazil željo, da bi se Ljubljana obdržala na svetovnem literarnem zemljevidu ter da tako festival kot projekt svetovne prestolnice knjige ne bi izzvenela le kot enkratni spektakel, ampak bi trajno obogatila tako mesto kot državo.

Nagrajenka trenutno piše "lezbično akcijsko fantastiko" Kot je v pogovoru z vsemi štirimi nominiranci, ki ga je na prireditvi vodil Dnevnikov kolumnist Ervin Hladnik Milharčič, povedala Lemaićeva, je imela, ko je zgodbe pisala, do svojih junakov zelo neprizadet odnos, ki pa se ob ponovnem branju zgodb spreminja. Sicer pa trenutno piše roman, ki ga jemlje predvsem kot izziv, ali je sposobna obvladati takšno količino snovi. Označila ga je kot kot lezbično akcijsko fantastiko.

Strokovna žirija je v slogovno, zvrstno in vsebinsko pestrem naboru približno dvestotih knjig kratke proze, ki so v Sloveniji izšle v minulih dveh letih, v podrobnejšo preučitev izbrala štirideset zbirk. V naslednjem koraku so v finale uvrstili osem najboljših del, izmed njih pa v začetku maja izbrali štiri nominirance.

Žirijo so sestavljali raziskovalka in literarna kritičarka Tina Bilban (predsednica), dramaturg in gledališki kritik Primož Jesenko, literarna kritičarka Iva Kosmos, literarni kritik in publicist Andrej Lutman ter literarna kritičarka Mojca Pišek.

Festival Literature sveta - Fabula 2010 je uvedlo gostovanje aktualne Nobelove nagrajenke za literaturo Herte Müller, kateri je sledila še vrsta uglednih pisateljskih imen.

Ne spreglejte