Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 12. 2012,
16.28

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 8. 12. 2012, 16.28

9 let, 1 mesec

Bi pomagali skvačkati veliko preprogo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Oblikovalski kolektiv Oloop naključne obiskovalce vabi, da z lastnimi rokami pomagajo skvačkati velikansko preprogo, ki z izbrano barvno paleto riše tudi svojevrsten odsev počutja nekega mesta.

V galeriji Kresija bo do torka, 18. decembra, mogoče med kupi bombažne preje izbrati tisto v vam ljubi barvi, si jo naviti v klobčič in prisesti k preprogi, ki se bo na galerijskih tleh vsak dan povečala za nekaj pletenih vrstic. Projekt Povezave je novi domislek Zavoda za sodobno tekstilno umetnost in oblikovanje Oloop, ki ga sestavljajo tekstilne oblikovalke Tjaša Bavcon, Katja Burger in Jasmina Ferček, in ki si je v zadnjih letih v domačem in tujem prostoru zagotovil status izjemno ustvarjalnega, družbeno premišljenega in povezovalnega oblikovalskega telesa.

Obuditi zavest o pomenu ročnega dela Kot je na odprtju projekta oziroma uvodnih ustvarjalnih ur tekstilne instalacije v nastajanju povedala publicistka in kustodinja Maja Vardjan, oblikovalska skupina Oloop s Povezavami soustvarjalcem preproge nudi edinstveno izkušnjo skupnega ustvarjanja in sproščenega druženja ob ročnemu izdelovanju. Projekt Povezave je umestila v krovni projekt Super roke, s katerim članice kolektiva že od leta 2009 skušajo obuditi zavedanje o pomenu ročnega dela. Po njenem mnenju gre za "izjemno iniciativo, ki je ena redkih, morda celo edinih v Sloveniji, v širšem prostoru pa nikakor ni osamljena." Vardjanova je ob tem poudarila, da se v zadnjem obdobju razmerja med oblikovalci, proizvajalci in uporabniki radikalno spreminjajo.

"Danes veliko oblikovalcev, bodisi zaradi ekonomske krize bodisi zaradi drugih vzrokov vedno težje najde stik s kolesjem industrijskega oblikovanja, zato iščejo alternative za razvoj izdelkov, za samo izdelavo in oblikovanje, pa tudi produkcijo izdelkov." In prav vračanje h koreninam, k lokalnim in starodavnim znanjem je ena od alternativ sodobnega oblikovanja, meni Vardjanova. "Zaradi globalizacije in naraščajoče komercializacije se mnogi oblikovalci, tudi skupina Oloop, vrača k izdelkom, s katerimi lahko izstopajo v uniformirani množici standardno proizvedenih produktov." Dodatna kvaliteta takšnega oblikovanja je oplemenitenje s sodobno izkušnjo, ki mu dodajo aktualnost in dodano vrednost.

Pri ročni izdelavi je oblikovalec v stiku z izdelkom in telesno vključen v njegovo nastajanje. "Veliko časa preživimo za računalnikom in ko tako sedimo za njim, pozabimo na svoje telo. Ker sem včasih že veliko delala z rokami, sem začela to pogrešati in spet začela ročno ustvarjati. Pri tem delu ne potrebuješ orodja, izdeluješ z lastnimi rokami" je ta proces opisala Tjaša Bavcon, Katja Burger pa dodala, da pripadajo tisti generaciji, ki je še imela stik z ročnim delom svojih babic, dandanes pa se ta vedno bolj izgublja.

"Ravno skozi proces dela, ko sediš z materialom in se ga dotikaš, opazuješ, vohaš in so vključeni vsi čuti, telo pa včasih tudi odpove … Ko roke delajo monotone gibe, ima glava čas za nove zamisli in tako se porajajo novi projekti med ustvarjanjem drugega," je še en vidik ročnega kvačkanja poudarila Jasmina Ferček.

Barvna paleta preproge marsikaj pove o razpoloženju mesta Svoj delček lahko k preprogi dodate še cel teden, vrata galerije Kresija bodo namreč odprta med ponedeljkom in petkom med 10. in 18. uro, v soboto med 11. in 14. uro ter v nedeljo, 16. decembra, med 10. in 13. uro. Oloop želi s projektom Povezani tudi na tuje, saj bi bilo zanimivo opazovati barvno strukturo preprog, ki bi nastale v različnih mestih in kontinentih. Tako bi dobili tudi svojstven vpogled v razpoloženje določenega mesta in njegovih prebivalcev.

Ne spreglejte