Sreda, 12. 11. 2008, 13.43
9 let, 2 meseca
70-letnica najvišje znanstvene in umetniške ustanove

Obletnice so se njeni člani spomnili na slovesnosti, ki jo je zaznamovala tudi predstavitev jubilejnega zbornika akademije z naslovom Slovenski slikarji, kiparji in arhitekti akademiki.
Korenine segajo v leto 1693
Predsednik SAZU Jože Trontelj je v svojem govoru priklical v spomin nekatere mejnike ustanove. Njene korenine namreč segajo daleč v preteklost - v leto 1693, ko je bila v Ljubljani ustanovljena Academia operosorum, prva slovenska in tudi prva slovanska akademija. Delovala je dobrih trideset let, podobno kratkoživa pa je bila tudi njena naslednica, Academia operosorum "rediviva", nanovo ustanovljena leta 1779.
Nastanek akademije v prvi Jugoslaviji
Od konca 18. stoletja dalje Slovenci nismo imeli akademije, čeprav želja ni nikoli zamrla. Uresničila se je šele po dolgih prizadevanjih v času prve Jugoslavije: 12. novembra 1938 je bila ustanovna skupščina, malo pred tem je bilo imenovanih prvih 18 članov, slaba dva meseca pozneje pa tudi prvi predsednik.
Pogled v prihodnost je optimističen
In kakšen je pogled v prihodnost? Pogled na dolgoročne strateške cilje razvoja, ki sta jih definirali zadnji dve vladi, po Trontljevih besedah vliva optimizem, mnogo manj navdušuje praktična resničnost. "Opraviti imamo in bomo imeli z naraščajočim plazom interesov, pretežno kratkoročnih, ki pa vsi tekmujejo za iste dragocene dobrine, za isti omejeni prostor, za isto in edino naravno in kulturno dediščino slovenskega naroda."
Izšel tretji del jubilejnega zbornika
Akademiki si bodo 70-letnico ustanovitve svoje ustanove zapomnili tudi po knjigi, ki jo je ob tej priložnosti predstavil razred za umetnosti. Izšel je namreč tretji del jubilejnega zbornika, ki popisuje vse člane tega razreda od ustanovitve akademije dalje. V razred za umetnosti SAZU je bilo od njene ustanovitve do danes izvoljenih 65 članov, od tega devet glasbenikov, 30 književnikov, 14 slikarjev, štirje kiparji in osem arhitektov.
Slovesnosti, ki sta jo z glasbo in recitacijami obogatila flavtistka Irena Grafenauer in dramski igralec Aleš Valič, so se med drugim udeležili predsednik državnega zbora Pavel Gantar, mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor ter ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran.