Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 8. 2012,
8.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 8. 2012, 8.01

8 let, 7 mesecev

Urfa, staro mesto iz drugega časa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Urfi je nekaj čudežnega: četudi se v mestu znajdete v avgustovski vročini, vas bo prevzelo.

V starem delu Urfe je, kot bi se ustavil čas. Le malo je bazarjev, kjer še kujejo železo. Džezvo ali ibrik za vodo lahko dobite dobesedno še vroča. V temnih ulicah bazarja sedijo kovači z majhnimi pečmi in kujejo, oblikujejo kot v nekem drugem času. Ulico naprej tkejo blago. Stenske preproge, ki se s svoji vzorci zdijo starodavne. Še eno ulico naprej koljejo živali in jih tako rekoč takoj predelajo v çiğ köfte, najbolj slavno jed Urfe, kroglice začinjenega surovega mesa. Kakšna škoda, da se mora Evropejec v vročem poletju izogibati tej okusni hrani. Sicer so, pokapane z limono in zavite v solatne liste, popoln prigrizek.

In potem, ko končno pridete iz labirinta bazarja, padete pred džamijo Halil-ur-Rahman, pred katero je velikanski ribnik, v katerem vrvi krapov. Svetih krapov. Šele ko se dobro razgledate, ugotovite, da ste pred rojstno jamo Abrahama in da so krapi del legende o njem. A najprej v rojstno jamo, ki je ravno dovolj velika, da je razdeljena na ženski in moški del. Zakrite ženske molijo, otroci se plazijo med njimi in se igrajo s plastenkami. Iz sosednje medrese se sliši tiho deklamiranje sur. Nek drug čas, sveti kraj krščanstva in islama. Ibrahim je tako svet kot Abraham. Nazaj k ribam, ki so tudi svete in nedotakljive: kdor jih ujame, bo oslepel. So simbol božje intervencije, ko je Nimrod, graditelj Babilonskega stolpa, hotel zažgati Abrahama, a ga je bog rešil tako, da je ogenj spremenil v vodo, oglje pa v ribe – svete krape v bazenu pred mošejo, kjer naj bi se vse to zgodilo v bibličnih časih.

Ko v parku pred džamijo v globoki senci srkate čaj, v nišah ob bazenu vidite žalujoče, ki v posebno čast umrlim bdijo na svetem kraju in pijejo litre močne arabske kave mira, ki si jo v male fildžane natakajo iz umetelno oblikovanih džezev, ki spominjajo na vrče.

In na koncu, ko zvečer v iskanju vetriča zaspite na strehi hotela, ki je z obešeno rjuho razdeljena na ženski in moški del, in s sosednjih streh slišite smrčanje, ste z mislimi že v naslednjem dnevu, ko boste šli v hribe nad Urfo iskat najstarejši tempelj, 11.500 let star skrivnosten Göbekli Tepe. Neki drugi časi na jugovzhodu Turčije.

Ne spreglejte