Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
12. 6. 2015,
13.44

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 6. 2015, 13.44

9 let, 2 meseca

To, kar še ni mogoče v Ljubljani, je na Dunaju

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Le nekaj postaj s podzemno železnico iz dunajskega središča si je ob robu urbanega mogoče privoščiti kopanje v mestni reki. Nekaj, na kar v Ljubljani še čakamo.

Od Ljubljane do Dunaja ni tako daleč, približno štiri ure vožnje z avtom, z vlakom malo več, a ne preveč, da si skoka do avstrijske prestolnice ne bi omislili že za samo dva ali tri dni.

Ne zgodi se redko, da Dunaj obiskovalce pritegne zaradi koncerta, ki poteka tam, ali različnih razstav, tudi kakšne predstave. V poletnih mescih je to zagotovo mednarodni festival sodobnega plesa ImpulsTanz. Letos bo ta potekal med 16. julijem in 16. avgustom.

Do 23. avgusta je v muzeju moderne umetnosti MUMOK na ogled razstava Moje telo je dogodek (My Body is the Event), razstava dunajskih akcionistov in mednarodnega performansa.

Do sredine septembra je v muzeju Leopold, ki je prav tako kot muzej moderne umetnosti v Museums Quartierju, na ogled delo britanske umetnice Tracey Emin, ki prek dialoga s slikarjem Egonom Schielom raziskujejo samoto, v njej pa telo in spolnost.

Kopanje v mestni reki In to je samo nekaj razlogov za obisk Dunaja poleti, še ena radost, ki jo to mesto ponuja, pa so njegova kopališča na Donavi. To v Ljubljanici zaradi njene onesnaženosti še ni mogoče.

Je pa zato mogoče v avstrijski prestolnici, v mestu, ki ponuja tudi za Ljubljano veliko primerov dobrih praks na različnih področjih, od kulture do sociale.

Le nekaj postaj iz središča mesta Umetni otok na Donavi, imenovan Donauinsel, ki je prvotno nastal kot zaščita pred poplavami, je od središčnega trga Stephansplatz oddaljen le pet postaj s podzemno železnico. Ta predel mesta, ki ponuja več možnosti za počitek in različne športne aktivnosti, je priljubljena lokacija tako pri domačinih kot tudi turistih. Še posebej je otok na Donavi obiskan med festivalom Donauinselfest, ki privabi do tri milijone ljudi.

Na 21,1 kilometra dolgem območju ob restavracijah, lokalih, prostorih za piknike, športnih igriščih, kolesarskih poteh in vožnjah s čolnom ne manjka priložnosti za kopalne izzive. Pod številnimi drevesi je na plaži umetnega otoka posebno območje namenjeno tudi nudistom. Higiensko primernost Donave za kopanje seveda preverjajo vsako leto. Posebnost dunajskega umetnega otoka pa je prav gotovo tudi to, da na njem stoji svetilnik.

Kopanje v "stari Donavi" Poleg s plaž na mestnem otoku lahko zaplavate tudi v rečnem rokavu Donave, ločenim z jezom in imenovanim Alte Donau (v prevodu stara Donava). Tudi tu so namreč urejena javna kopališča, do sem pa se prav tako lahko pripeljete s podzemno železnico – s Stephensplatza je le sedem postaj.

Posebno lepoto kopanja v "stari Donavi" predstavlja ravno prostorska umeščenost te mestne plaže, ki je razpeta med urbano dunajsko krajino na eni strani in idilično zelenje ob rečnem rokavu na drugi strani.

Tako kot na donavskem otoku pa tudi tu ne manjka lokalov, restavracij ter drugih družabnih in športnih prostorov, pri čemer je ta del reke še posebej priljubljen med jadralci.

Poleg skoka v reko pa se je tu mogoče v vodo zalučati tudi v kakšnem od bazenov na prostem. Priljubljen med njimi je Gänsehäufel.

Ne spreglejte