Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
3. 10. 2011,
13.49

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 3. 10. 2011, 13.49

8 let, 9 mesecev

Pravice potnikov v avtobusnem prometu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potniki v avtobusnem prometu so bili v primerjavi z letalskim prometom dolga leta veliko slabše zaščiteni, a marca 2013 pride v veljavo nova uredba, bolj naklonjena potnikom.

Evropski parlament je februarja letos sprejel uredbo o pravicah potnikov v avtobusnem prevozu, ki začne veljati 1. marca 2013. V njej so zapisane nove pravice, ki veljajo za prevoze na dolge razdalje, torej več kot 250 kilometrov, kar pa za Slovenijo praktično ne pride v poštev, uveljavljali pa jih bodo lahko potniki, ki se bodo na primer iz Ljubljane z avtobusom podali v Frankfurt. Veljavne pravice potnikov Avtobusni prevoznik je odgovoren za preveliko številko rezervacij ter za odpovedi in zamude, daljše od dve uri, če do njih pride zaradi okoliščin, na katere bi prevoznik lahko vplival. Sem ne spadajo zamude zaradi prometnih zastojev in mejnih kontrol. Če pride do zamude po prevoznikovi krivdi, se potniku ponudi nadomestni prevoz ali pa se mu povrnejo stroški cene vozovnice. Če prevoznik ne ponudi naštetih možnosti, je potnik upravičen do odškodnine 50 odstotkov zneska vozovnice, ki se mu mora izplačati najmanj en mesec po vložitvi odškodninskega zahtevka. Potnik je ob večji zamudi upravičen tudi do obroka in pijače ter do namestitve in prevoza do namestitve, če je treba prenočiti. Osebe z invalidnostjo in zmanjšano zmožnostjo gibanja imajo pravico do pomoči, a morajo o svojih potrebah obvestiti prevoznika, upravljavca postaje, prodajalca vozovnic ali organizatorja potovanj vsaj 48 ur pred odhodom. Prevoznik je odgovoren tudi za izgubljeno ali poškodovano prtljago, če se je nesreča zgodila zaradi okoliščin, na katere bi lahko vplival. Najvišja odškodnina znaša 1800 evrov na potnika. V primeru poškodbe potnika je ta upravičen do odškodnine, ki vključuje zlasti stroške zdravljenja in prevoza ter nadomestilo za finančno izgubo, v primeru smrti pa odškodnina, ki ne sme biti nižja od 21 tisoč evrov, vključuje zlasti stroške prevoza trupla in pogreba.

Nova uredba določa … Če potovanje traja več kot tri ure in pride do odpovedi avtobusa ali če avtobus zamuja več kot 90 minut, je potnik upravičen do hrane, pijače in po potrebi nastanitve, razen v primeru težkih vremenskih razmer in naravnih katastrof. Prav tako je v primeru odpovedi, zamude, daljše od 120 minut, ali čezmernih rezervacij upravičen do vračila denarja ali preusmeritve. Če prevoznik potnikom ne bo ponudil teh dveh možnosti, so poleg vračila voznine upravičeni tudi do odškodnine v višini 50 odstotkov cene vozovnice.

Če med potovanjem pride do nesreče in je prevoz za dalj časa prekinjen, so potniki upravičeni do največ dveh nočitev v hotelu v vrednosti do 80 evrov na noč na osebo.

Potnik je v primeru poškodovane ali izgubljene prtljage upravičen do odškodnine največ 1200 evrov, v primeru smrti ali poškodbe potnika pa do 220 tisoč evrov.

Osebe z invalidnostjo in zmanjšano zmožnostjo gibanja imajo pravico do posebne brezplačne pomoči na postajah in vozilih, če jih potnik obvesti o svojih potrebah vsaj 36 ur vnaprej, prav tako pa se po potrebi nudi brezplačen prevoz za osebe, ki spremljajo potnike. Če pride do poškodbe medicinsko-tehničnih pripomočkov, mora prevoznik v celoti povrniti škodo.

Ne spreglejte