Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
23. 3. 2014,
8.59

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 23. 3. 2014, 8.59

8 let, 10 mesecev

Misica, ki potuje za denar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tanja Trobec je mis Zemlje Slovenije postala leta 2007. Od takrat pa do danes je prepotovala velik del sveta, v zadnjem času pa je nedvomno misica, ki največ potuje.

Prva slovenska mis Zemlje Slovenije Tanja Trobec je od nekdaj uživala v vsakem, še tako kratkem potovanju, z navdušenjem pa je pričakovala vsa tista potovanja, na katerih je lahko spoznavala različne dežele in ljudi. Ker se Tanja ne piše ravno Trump, je morala seveda za svoja potovanja na stran dajati skoraj vsak zaslužen evro. Prvič je za dlje časa odšla od doma, ko se je udeležila svetovnega izbora za mis Zemlje na Filipinih. Takrat pa jo je zasvojilo. Od takrat dalje si je Tanja želela le še potovati in tako si je našla službo, v kateri združuje oboje. Tanja je stevardesa pri prestižnem letalskem prevozniku Etihad in zdaj lahko, kot pravi, potuje, pa še plačajo ji za to.

Ste se za delo stevardese odločili zaradi denarja ali potovanj? Za delo stevardese sem se v največji meri odločila zaradi potovanj. Zelo rada namreč spoznavam različne kulture, mesta in pokrajine in delo stevardese mi to omogoča, seveda pa je dobro poleg tega imeti tudi dobro plačo. Že pred tem delom sem nekaj potovala, kakor so mi to dopuščali finance in čas. Bila sem na dopustu na Šrilanki, Malti, v Nici, Barceloni, Bolgariji, Egiptu, Tuniziji, obiskala sem tudi nekaj grških otokov, Veliko Britanijo in Filipine, ko sem tja odšla na svetovni izbor za mis Zemlje.

Kolikšen del vašega dela pa je sploh lahko ogled kakšne nove dežele ali mesta? Imate dovolj časa, da kaj vidite in obiščete? Ponavadi po pristanku na določenih destinacijah ostanemo okoli dan ali dva. Čas za sprehod po mestu in ogled znamenitosti imaš, če ga hočeš izkoristiti za to. Nekaterim stevardom in stevardesam, ki so v tem poslu že nekaj časa, seveda to ni več tako zanimivo in gredo raje počivat, da so za let nazaj čili in zdravi. Jaz poskušam uskladiti oboje, se pravi, čim več ogledov in pohajanja po mestu in tudi nekaj počitka, seveda.

Najdlje ste bili v Avstraliji. Kako ste jo doživeli in kaj vam je bilo najbolj všeč? Ja, za zdaj je bil moj najdaljši let do Sydneyja v Avstraliji. Zelo sem bila vesela, ker sem lahko videla svojo sestrično, ki se je v Sydney preselila pred dvema letoma. Odšli sva na kosilo, da sva malo poklepetali o življenju v Avstraliji, potem pa sem si odšla pogledat največjo znamenitost mesta, Sydney Opera House.

Kako pa vam je bil všeč Bangkok? Tja sem prišla ravno v času protestov, tako da je bil del mesta zaprt, ker so ga okupirali protestniki, tudi taksi službe niso vozile do tja. Imela pa sem srečo, da je bila na letu ena izmed stevardes Tajka, tako da nas je ona peljala okoli, uspelo nam je priti tudi do protestnega dela, ki pa je bil miroljubne narave, nisem se počutila ogroženo, tako da smo ostale v tem delu in tam odšle po nakupih.

Vaše delo vas ponese tudi v Evropo. Katera mesta ste videli in doživeli in kaj vam je ostalo v spominu? Zadnja dva leta sta bila evropska. Letela sem v Amsterdam in München. Amsterdam mi je bil zelo všeč, res lepo in zanimivo mesto. Zvečer smo odšli v "red-light district", ker je to tudi neka znamenitost mesta, ki si jo moraš ogledati. Mesto privablja zelo veliko turistov, saj smo na ulici kar težko našli lokalnega prebivalca, ko smo spraševali za smer.

Na letalu srečate veliko različnih ljudi iz različnih držav in kultur. Kako se razlikujejo? Lahko potegnemo kakšno vzporednico? Vsak let je drugačen, z drugačnimi potniki, vendar so vedno prijetni. Jaz mislim, da če oddajaš pozitivno energijo, to ljudje čutijo in ti vračajo prijaznost in lepe besede. Edino, kar bi lahko rekla, da je bilo zahtevno, je, ko celotna kabina gostov ni govorila angleško. V takšnih primerih potrebuješ malo več časa, ko ne veš, kako jim pomagati, kaj želijo od tebe.

Ste se morali ob prihodu v arabski svet česa še posebej navaditi, kolikšen del kulture in izročila ste morali sprejeti zaradi dela? Ja, Abu Dabi je muslimansko mesto in treba je spoštovati njihovo kulturo. Za sprehod po mestu si je treba pokriti ramena in krilo oziroma hlače naj bi segale najmanj do kolen. Moški in ženska si javno ne smeta izkazovati ljubezni v smislu dotikov, poljubov ali držanja za roke. Alkoholne pijače se lahko kupijo samo v za to specializiranih trgovinah, potrebuješ pa tudi licenco, ki to dovoljuje. V diskotekah in barih pa vse poteka tako, kot smo vajeni v Evropi, tu ženske lahko oblečemo najnovejšo kratko oblekico.

Kako pa se stevardese z vsega sveta ujamete med seboj? Se poznajo kulturne razlike? Vsak, ki si želi delati v takem poklicu, mora biti odprt za najrazličnejše kulture, običaje in nikoli obsojat drugačnosti. Potrebno je samo medsebojno spoštovanje in razumevanje, da vsak prihaja iz drugega okolja, kjer imajo drugačen način življenja, kot si ga vajen sam.

Kateri užitki za turiste v Abu Dabiju so navdušili tudi vas? Abu Dabi je poln ogromnih fascinantnih stavb, palač in raznoraznih objektov. Vedno se trudijo biti najboljši, največji in najlepši. Velika atrakcija je ogromna mošeja, Sheikh Zayed Grand Mosque, ki na določenih predelih vsebuje pravo zlato in drage kamne. Emirates Palace je ena izmed najlepših palač, za športne navdušence pa je tu dirkališče formule 1. Da se malo pozabavate, lahko odidete v Ferrari World, ki ga lahko dobro vidite iz letala ob pristajanju na letališču v Abu Dabiju.

Ne spreglejte