Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 12. 2010,
14.40

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 12. 2010, 14.40

8 let, 9 mesecev

Med knape v muzej premogovništva v Velenje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Rudarski pozdrav Srečno vas bo pospremil na pravo podzemno dogodivščino v Muzeju premogovništva Slovenije, ki v Velenju ohranja dolgoletno rudarsko tradicijo.

Muzej premogovništva Slovenije V podzemnem muzeju v Velenju si boste nadeli čelado in oblekli rudarski suknjič, v žep potisnili rudarsko malico in se za uro in pol spustili v nekoč aktivne rove jame Škale. Muzejska pot ponuja kar tri presežke: 157 metrov v globino se boste spustili z najstarejšim obratujočim dvigalom v Sloveniji, sprehajali se boste po najdebelejšem sloju premoga (do 160 metrov) na svetu in si rudarsko malico privoščili v najgloblji slovenski jedilnici 157 metrov pod površjem.

"Vodnik" po slikovitih podzemnih rovih je nihče drug kot Anton Aškerc, ki je krajše obdobje kaplanoval v Škalah pri Velenju, danes pa pripoveduje zgodovino velenjskega premogovnika. Ob 18 scenah in 15 lutkah rudarjev, ki oživijo s sodobno avdiovizualno opremo, boste ob spremljavi na trenutke sočnega rudarskega žargona spoznali težaško delo rudarjev nekoč in danes. Srečali boste navadnega rudarja – "hajerja", jamomerca, višjega nadzornika in fantiča kot pomočnika v rudniku, spoznali najboljši del "šihta" – malico, izdelavo jamskega rova in transport po podzemlju, si ogledali reševalno opremo v premogovniku ter se zamislili ob prikazu tragične nesreče v rudniku leta 1893.

Iz preteklosti pa nazaj v sedanjost, kamor se boste po ogledu mehanizacije jamskih prostorov iz zadnjih desetletij razvoja Premogovnika Velenje popeljali s starinskim podzemnim vlakom. Na svetlem si lahko ogledate še zbirko razvoja premogovništva v Sloveniji, rudarsko stanovanje iz leta 1930, zgodovino skoka čez kožo in kakšno razstavo priznanih umetnikov.

Ne spreglejte