Ponedeljek, 10. 10. 2011, 7.52
8 let, 9 mesecev
Ko pametni telefon nadomesti vodiča
Še ne dolgo nazaj so bile cene za prenos podatkov tujini višje, zato se je marsikdo izogibal uporabi aplikacij ali pregledovanju elektronske pošte. Zdaj, ko mobilni operaterji ponujajo cenovno ugodnejše gostovanje v tujini, potrebujemo le še pametni telefon, ki nas bo vodil po tujih prestolnicah kot vodnik in shranjeval neprecenljive trenutke kot fotoaparat. Google Maps Odličen pripomoček za orientacijo in iskanje znamenitosti, hotelov in restavracij. Poleg prikaza trenutne lokacije vas bo Google Maps popeljal tudi do želene lokacije, ne glede na to, ali se na pot odpravite peš ali z avtomobilom. Prikazal bo tudi približek časa, ki ga boste potrebovali, da pridete na cilj. Skype V kolikor imate brezžični dostop do interneta – vse več hotelov nudi to možnost –, je najbolje, da klice opravite kar iz hotelske sobe. Klici prek Skypa so brezplačni, poleg tega pa lahko prek te storitve opravljate tudi videoklice, a le, če ima vaš sogovornik nameščen Skype na računalniku oziroma mobilnem telefonu. Na tak način lahko privarčujete precej denarja. Teoretično deluje tudi prek povezave 3G, a je kakovost klica toliko slabša. WhatsApp Messenger Z aplikacijo, ki bo vaša za 0,80 evra, lahko prek internetne povezave pošiljate sporočila, a to bo uspešno poslano le, če ima tudi naslovnik enako aplikacijo. Ta omogoča pošiljanje neomejenega števila sporočil, zato se znesek na računu za mobilni telefon ne bo večal. Ne glede na precej nižje cene, ki jih ponujajo mobilni operaterji za storitve v tujini, se vklop te aplikacije vseeno izredno izplača.
Aplikacije za muzeje in znamenitosti
Vse več znamenitosti in muzejev se odloča za razvijanje svojih aplikacij, ki uporabniku nudijo avdio- in/ali videovodiča. Pogosto je možen prenos kar z internetne strani, pametno pa je aplikacije o kraju pregledati kar v spletni trgovini App Store še pred odhodom.
Fotoaparat
Ker je fotoaparat na pametnih telefonih tako zelo dober, marsikdo svoj fotoaparat na potovanju postavi v kot. Z aplikacijami v spletni trgovini lahko obdelamo fotografije in si še olepšamo spomine, ki smo jih ustvarili v tujini.
WeatherPro
Mnogi so prepričani, da je aplikacija WeatherPro najboljša aplikacija za vremensko napoved. Na nekaterih lokacijah omogoča tudi prenos zadnjih radarskih slik, zato je uporabnik na tekočem tudi o premiku padavin oziroma, ali se te približujejo. Aplikacija nudi enotedensko napoved vremena; napoved za dva dni vnaprej naj bi bila izredno točna. Preverite jo lahko za 2,89 evra.
XE Currency
V državah, ki nimajo evra, je ta aplikacija zagotovo dobrodošla. Hitro preračunavanje valut med nakupovanjem v tujini je možno tudi, ko nimate internetne povezave. Med potovanjem je nujna le nadgradnja aplikacije, zato da bo preračunavanje toliko bolj točno.
Če redno pregledujete elektronsko pošto tudi v tujini, boste kaj hitro naleteli na težavo. Onemogočeno preskakovanje elektronske pošte, kar pomeni odpiranje vsake pošte, tudi tiste z večjimi priponkami. Večji prenosi pomenijo večji znesek na računu, zato se poizkušajte izogniti prebiranju elektronske pošte tam, kjer ni omogočen brezžičen dostop do interneta.
Upravljanje s prenosi
Če vas skrbi, koliko podatkov ste v času potovanja prenesli, je najboljša rešitev, da ponovno zaženete mobilni telefon ter tako izbrišete vse aplikacije, ki bi morebiti lahko višale vaš račun (Nastavitve – Splošno) in vsake toliko časa preverite stanje.