Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 6. 2015,
15.10

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 6. 2015, 15.10

7 let, 9 mesecev

Kako se tujci na kolesih navdušujejo nad Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Medtem ko Slovenci, pa čeprav rekreativci, na kolesih postavljamo rekorde, kolesarski turisti iz tujine v naši državi prepoznavajo destinacijo, ki ob cestah ponuja tudi kulinarične užitke.

"Zadnje čase se pri nas ustavlja ogromno kolesarjev iz tujine, ki so presenetljivo dobri gosti," je pred časom pripomnil znani gostilničar Stane Kirn z Ljubljanskega barja. Kolesarji, ki si privoščijo uro ali dve dolgo pojedino, pa še kakšno steklenico vina povrhu? Vajeni smo slovenskih ekstremistov, ki si med dirko z Goričkega v Piran komajda privoščijo kakšen radler, takšno uživaško kolesarjenje pa se sliši kot popolna eksotika.

Kolesarji z vsega sveta Po krajšem poizvedovanju se je izkazalo, da gre za kolesarsko turo, ki jo blejska turistična agencija Helia že več kot desetletje uspešno prireja za obiskovalce iz tujine. Do zdaj se je po poti, ki jih v sedmih dneh oziroma etapah vodi od Ljubljane prek Vrhnike, Postojne, Štanjela, Divače in Ankarana do Pirana, odpravilo že kakšnih osem tisoč kolesarjev z vsega sveta.

"Prihajajo iz vse Evrope, pa Nove Zelandije, Avstralije in ZDA," je pojasnil Sašo Skalič iz omenjene turistične agencije, "so vseh starosti, med njimi so tudi družine." Turo so sestavili z mislijo na povprečnega kolesarja, ki ne zmore, niti si ne želi vsak dan prevoziti sto in več kilometrov, ampak se ob poti raje ustavi in spozna deželo, skozi katero poganja pedala – tudi prek vonjev in okusov dobre hrane in pijače.

Gosti, ki so pripravljeni za dobro ponudbo tudi dobro plačati Spoznavanje znamenitosti se začne že na štartu, ki je na ljubljanskem Tromostovju, zapeljejo se čez Ljubljansko barje, izjemno naravno dediščino, ki jo v Sloveniji vse premalo poznamo in cenimo, obiščejo Postojnsko jamo ali Škocjanske jame, na Krasu poskusijo pršut in teran ter skočijo čez mejo v Trst na kavo. Na cilju, v Piranu, pa jih čaka prevoz nazaj v Ljubljano.

"Presenečeni so nad prijaznostjo domačinov in čistostjo Slovenije – ni smeti, ni grafitov," je o vtisih kolesarjev iz tujine povedal Škalič in dodal, da so zadovoljni tudi ponudniki, vključeni v turo, tako ponudniki prenočišč kot gostinci. "Ti gosti so drugačni od konfekcijskih turistov, ki iščejo nizkocenovno ponudbo. Imajo popolnoma drug, sproščen pogled na svet in potovanja, zato so jih vsi veseli."

Ne spreglejte