Sreda, 31. 8. 2011, 7.00
8 let, 9 mesecev
Blatno jezero, madžarsko "morje"
Kopališki turizem ob raznobarvni jezerski gladini
Blatno jezero vendarle ni tako blatno, kot trdi njegovo ime. Sramežljivo jutranje sonce ga uspe obarvati globokomodro, opoldne se v mirnih kotičkih in z višine zasveti v karibsko turkiznem razkošju, ob sončnemu slovesu pa gladina dobi vijoličasto-zlat sijaj. Voda je zaradi peščenega in izjemno plitvega dna resda zelo motna in je zato vsaj ob obali videti blatna. Po kalni gladini "deskajo" labodi in race, na urejenih plažah – zanje je treba odšteti simbolično vstopnino – pa "kavno" Blatno jezero zaradi neskončne plitvine postane pravo športno igrišče v vodi. Kljub obsežni plitvini pa je jezero velikansko po površini. Vodna gmota se v smeri jugozahod-severovzhod v dolžino raztegne okrog 77 kilometrov, v širino pa zbere od skromnih štiri do največ 15 kilometrov.
Ker se največje srednjeevropsko jezero poleti ogreje do zavidljivih temperatur, ob njem cveti kopališki turizem, vse bolj priljubljeno pa postaja tudi med ribiči, jadralci in kolesarji, ki svojo odisejado okrog jezera končajo s potopom vanj. Zaradi kopališkega romanja na njegovo obrežje in ker Madžarska nima izhoda na morje, je Blatno jezero zaslovelo kot madžarsko morje. Že v časih železne zavese je bilo priljubljena počitniška destinacija Nemcev, saj je bilo eden od redkih kotičkov, kjer so se lahko srečevali vzhodni in zahodni Nemci. Danes berlinskega zidu ni več, Nemci pa še vedno romajo k Blatnemu jezeru, kjer lahko po številčnosti stopajo ob bok Madžarom, mednarodno "mineštro" pa zamešajo še Poljaki, Slovaki, Nizozemci, Italijani, pa tudi Slovenci, ki pa jih – resnici na ljubo – ob obali Blatnega jezera ni opaziti ravno veliko, še največ je najbrž "balatonskih krapov", slovenskih jadralcev na deski, "windsurfarjev".
United Colors of Balaton
V dneh, ko sonce neusmiljeno pripeka, je Blatno jezero kljub plitvosti presenetljivo osvežujoče. Nič čudnega torej, da se njegova obala spremeni v pravo mravljišče mavričnih barv – United Colors of Balaton. Še podjetje Benetton bi bilo ponosno na takšno barvno paleto! Čeprav je jezero, zaradi svojih razsežnosti v miselnem besednjaku nehote izvabi na dan asociacijo na morje, pa tudi pogled na njegovo obrežje je prav morski. Plaža je resda travnata preproga in kopalci najdejo senco pod krošnjami listavcev in ne iglavcev, a vse drugo spominja na pravo morje: gneča, neskončno obzorje, kupi plavalnih obročev in živopisanih senčnikov, glasba iz zvočnikov in nakupovalna promenada vzdolž obale, pa seveda barčki z razgledom na "morsko" gladino, igrišča za odbojko … celo kakšen adrenalinski park se najde v senci ob jezeru in kopica tematskih parkov, ki popestrijo dopustovanje ob madžarski obali.
Ponudba v barih na plaži je nadvse pestra. Z jadransko najde stičišče zgolj v mrzlem pivu, ob Blatnem jezeru si je namreč mogoče privoščiti povsem drugačne dobrote: langaš – madžarski primerek hitre hrane, takšne in drugačne klobasice, krvavice, sladkovodne ribe na sto in en način in še kaj, ob čemer je vredno pozabiti na štetje kalorij.
Mesta in mesteca ob Blatnem jezeru
Največji mesti ob jezeru sta Siófok na jugovzhodni in Keszthely na zahodni obali, ki se razlikujeta kot noč in dan. Mondeni Siófok je eden najbolj priljubljenih počitniških ciljev, ki slovi po kopici plaž in razburkanem nočnem življenju. Starodavni Keszthely je bolj umirjen, z znamenito baročno palačo Festetics v svojem nedrju, notranjost katere je preurejena v muzej. Severno obalo Blatnega jezera prepredajo vinogradi, okrog jezera pa so gosto posajena tudi zdravilišča in termalni vrelci; nekaj posebnega je Hévíz, kjer je zdravilišče zraslo okrog istoimenskega termalnega jezera. Balatonfüred je jadralska meka, tradicionalna vasica Tihany na polotoku pa širno razgledišče na jezero.