Sreda, 19. 1. 2011, 9.33
8 let, 9 mesecev
Belizejsko živalstvo: od tapirja do tukana
Zgodovina živalskega vrta sega v leto 1983, ko je po koncu snemanja dokumentarnega filma o naravni zgodovini ostalo "brezdomskih" 17 živali, prvih prebivalk "najboljšega majhnega živalskega vrta na svetu", kot je vzdevek belizejskega živalskega vrta. Danes nudi dom več kot 125 živalim 35 domorodnih vrst, nesposobnim, da bi same preživele v divjini. Nobena od njih ni bila ujeta v divjini, ampak se lahko vsaka pohvali z unikatno zgodbo, kako je živalski vrt postal njen topel dom. Nekatere so bile poškodovane ali ustreljene, druge žrtve naravnih nesreč, spet tretje so v živalski vrt prišle kot darilo druge države ali pa so se skotile v ujetništvu … Čeprav v zamreženih kletkah, so živali v okolju, ki najbolj spominja na njihov naravni življenjski prostor. Vse imajo ves čas dovolj sence in po zajtrku sodeč tudi okusno hrano, pa še prijazne oskrbnike.
Tukan v živalskem vrtu je preživel orkan Dean leta 2007, mogočni jaguar je bil rojen v jetništvu in ga je mama zavrgla, zato so ga na noge postavili oskrbniki živalskega vrta, ameriška tropska štorklja pa v živalskem vrtu okreva s poškodovanim krilom. Papige so bile ukradene iz gnezda, vrsta divjih kur pa je bila obstreljena. Harpijski orel, največja in najmočnejša vrsta orla, je v Belize "priromal" kot darilo iz Paname.
Jaguarjev ebenovinasti sorodnik, črni panter, na dopoldanskem soncu greje bleščeč kožuh, rdeče-rjava puma, samotarska mačka, pa "zaprede" kot kak traktor. Za tresoče hlače poskrbijo še opice črni vriskači, ki rjovejo visoko v krošnjah dreves, za smeh pa punk-rock kokoške curasaw in zaspani mravljinčar. Še več (ne)poznanih živalskih vrst se skriva v belizejskem živalskem vrtu: vrsta dihurja, ki je najredkejši mesojedec v Belizeju, škrlatni makao, največja vrsta papige v Belizeju, ki je tako redek kot riž in fižol za večerjo na severnem polu, pa prikupni vitorepi medved, ameriški merjasec, ameriški leopard in ameriški krokodil, ogroženi rjavi pelikan, zeleni legvan, črna pajkova opica, belorepi jelen z mogočnim rogovjem, udav, klopotača, kraljevi jastreb in še kakšna žival se najde, katere ime ostaja uganka.
Metulji – belizejski frfotajoči lepotci
Karibska žepna državica je prepredena tudi s farmami metuljev, kjer vzgajajo krilate lepotce. Green Hills Butterfly Farm v bližini San Ignacia je prijetno urejena farma metuljev v rokah nizozemskega para biologov srednjih let, ki ju je ljubezen do frfotajočih lepotcev v San Ignacio pripeljala leta 1989. Ura biologije se začne s spoznavanjem razvojnega kroga metuljev – od jajčeca prek gosenice in bube do krilatega lepotca – in nadaljuje s sprehodom skozi zamreženo hišo metuljev. Nekateri navihano prhutajo in se sladkajo s cvetnim prahom, drugi razprtih kril lenobno srkajo božajoče sončne žarke; vsi pa s svojimi živobarvnimi krilci privabljajo radovedne poglede. Belizejski metulji so pravi modni sladokusci z nadvse raznolikimi krilci: od prozornih z oranžnim robom do zelenih, rjavih, rožnatih in rumenih, barvno kombiniranih in seveda zmagovalnih – najveličastnejših modrih morfov, brez katerih ni nobene belizejske farme metuljev, njihova krila pa se na sončni svetlobi prav žametno svetijo.