Sreda, 24. 2. 2010, 10.23
9 let, 1 mesec
2. del: Česa nikar ne počnite pri govoru

Če boste koga užalili, bo to ovekovečeno na videokaseti, prav tako pa v spominu para in gostov. Kletvice nikakor niso dopustne. Ni treba, da kaka stara mama omedli zaradi vaše neestetske besede. Tudi če se vam par ne zdi preveč posrečena kombinacija, zdaj ni čas za izražanje vašega mnenja o tem. Če ne morete narediti pozitivnega govora, prepustite to nekomu drugemu.
Ne dolgovezite
Med dolgoveznimi govori bodo starejši gostje verjetno malo zakinkali. Prav tako bodo šale nezanimive, če jih boste preveč zavlačevali. Ne improvizirajte, razen če ste v tem zelo dobri.
Rum za pogum?
Velika skušnjava je malo preveč spiti pred govorom – tega nikar ne delajte, zaradi tekočine ne bo govor nič bolj tekoč! Adrenalin še poveča učinek alkohola in fotoaparati in videokamere vas bodo za zmeraj ujele rahlo omotičnega. Vaše besede postanejo nejasne, lahko celo prestopite mejo in poveste nespodobne šale, ki ste jih tako previdno umaknili iz svoje petnajste različice govora!
To je njun dan
Vedno imejte v mislih, da je to nevestin in ženinov dan, ne vaš. Zato paru prihranite zardevanje in ne recite ničesar, česar ne bi želeli slišati o sebi. Mila pripomba na ženinovo zavzetost za nogomet je lahko zabavna, anekdote o njegovem razuzdanem življenju pa bi gotovo šle predaleč. Če niste prepričani o njeni primernosti, kakšno šalo raje izpustite.
Kaj naj povem?
Vsebina govora je lahko zelo različna glede na to, kdo govori. Kaj naj v svoj govor vključijo nevestin oče, ženin, nevesta in priči?
Nevestin oče navadno spregovori prvi. Zahvalite se vsem, ki so sodelovali pri organizaciji in izvedbi poroke. Ponosno govorite o svoji hčeri in izrecite dobrodošlico ženinu v vaši družini. Vsem se zahvalite, da so prišli na poroko. Predlagajte zdravico za nevesto in ženina.
Prav tako lahko naredite skupni govor z vašo ženo ali ženinovimi starši. Če niste ljubitelj velikih besed, se preprosto vsem zahvalite, da so prišli, in predlagajte zdravico. Tretja možnost je, da si omislite projektor in na platno projicirate kratek film ali nekaj skrivnih posnetkov vaše hčerke, ko je bila še otrok.
Ni nujno vztrajati pri tradiciji. Namesto vas ima lahko govor vaša žena, še bolje je, če ga pripravita skupaj. Preberite pesem, ki lepo povzema vaše občutke na današnji dan. Ali pa samo nazdravite tistim, ki so pomagali pri pripravah na poroko, govorjenje pa prepustite zgovornejšim.
Ženin tradicionalno spregovori drugi. Zahvalite se nevestinemu očetu za njegove (upajmo) prijazne komentarje. Prav tako se zahvalite organizatorjem vaše poroke, lahko jim podarite šopek.Tudi vi se zahvalite vsem, ki so na poroki. Polaskajte vaši novi ženi. Nazdravite družicam, lahko jim daste majhna darilca.
Ženinova priča napove vsakega govorca na poroki. Vaš govor tradicionalno pride na koncu. V njem lahko komentirate čudovit poročni dan in se ponovno zahvalite organizatorjem; zabavate povabljene z zgodbicami iz ženinove samske preteklosti; preberete telegrame in sporočila tistih, ki se niso mogli udeležiti poroke. Nato predlagajte zdravico za ženina in nevesto.
Prav tako lahko naredite skupen govor z drugimi prijatelji ali glavno družico. Lahko prikažete niz zanimivih fotografij, domači video, diapozitive ali pa si izmislite smešne telegrame, ki jih seveda ni nihče poslal.
Nevesta in prva družica Nevesta in prva družica navadno ne govorita na poroki, vendar pa je njun govor vse pogostejši. Nevesta spregovori tik pred ali za ženinom, prva družica pa pred ali za pričo.
Nevesta: zahvalite se gostom, da so prišli. Zahvalite se tudi organizatorjem, še posebno vašim staršem. Polaskajte svojemu možu in predlagajte zdravico za tiste, ki so pomagali pri pripravi poroke.
Prva družica: zahvalite se nevesti, da je izbrala ravno vas. Lahko poveste nekaj anekdot o nevesti ali omenite kak pripetljaj z dekliščine. Omenite trud organizatorjev in ostalih družic. Nazdravite nevesti in ženinu.