Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
7. 12. 2014,
21.13

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 7. 12. 2014, 21.13

9 let, 2 meseca

Za karierni napredek je pomembno tudi to, kako dobro spite

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Čeprav se nam lahko zdi, da bomo s tem, ko bomo vsak dan delali pozno v noč, naredili več, kot bi sicer, se v praksi ta miselnost nikakor ne izkaže za zmagovalno.

Dober in primerno dolg spanec je ena izmed glavnih sestavin delovne uspešnosti, ugotavljajo znanstveniki z univerze Harvard, katerih ključna ugotovitev je, da se ljudje, ki delajo pozno v noč, nevarno igrajo s svojim zdravjem, hkrati pa kljub veliko delovnim uram postajajo vedno manj produktivni.

Pomanjkanje spanca ima namreč močan vpliv na človekovo razpoloženje, pa tudi na sposobnost osredotočanja na določeno nalogo, kar na koncu privede do manjše delovne uspešnosti, ta pa igra pomembno vlogo, ko želimo karierno napredovati.

Večina ljudi, ki svoje delo opravlja dolgo v noč, po raziskavah znanstvenikov z omenjene univerze to počne predvsem zaradi želje po kariernem napredku, a se ne zaveda, da s svojim početjem dolgoročno precej negativno vpliva prav na svojo kariero.

Za karierni uspeh je pomemben tudi spanec

Že dolgo je znano, da za dobro delovanje možganov ti potrebujejo dovolj počitka, zato tega za učinkovito opravljanje delovnih nalog preprosto ne moremo in ne smemo preskočiti.

Študije so namreč pokazale, da lahko možgani le med tem, ko spite, izločijo strupene proteine, ki ob kognitivnih aktivnostih nastajajo čez dan. Ob pomanjkanju spanca ali ob njegovi popolni odsotnosti zato ti strupeni proteini ostajajo v možganih ter otežujejo vašo sposobnost razmišljanja in osredotočenosti na delovne naloge, v nasprotju s splošnim prepričanjem pa se teh znakov utrujenosti nikakor ni mogoče znebiti z velikimi količinami zaužitega kofeina.

Pomanjkanje spanca usodno tudi za naše zdravje

Še več, poleg manjše osredotočenosti na delo pomanjkanje spanca vpliva tudi na našo kreativnost in sposobnost obdelave informacij, obenem pa smo ob pomanjkanju spanca izpostavljeni tudi večji količini stresa kot sicer.

Kot še kažejo omenjene raziskave, pomanjkanje spanca vpliva na verjetnost, da boste doživeli srčni napad ali pa razvili diabetes tipa 2, s pomanjkanjem spanca pa se oslabi tudi imunski sistem, kar pomeni, da smo veliko bolj dovzetni za bolezni. Moške bi lahko o rednem podajanju v svet sanj prepričal tudi podatek, da se s pomanjkanjem spanca niža raven testosterona v telesu, hkrati pa manjša plodnost.

Vsi podatki torej kažejo na to, da ob izogibanju spancu precej slabo kaže predvsem našemu zdravju, a naše telo ni edina žrtev tovrstnega početja. Močno jo lahko skupi tudi kariera.

Kako postati uspešnejši?

Vsi negativni stranski učinki pomanjkanja spanca se seveda kažejo tudi na delovnem mestu, zato je jasno, da se ljudje, ki svoje telo in zdravje postavljajo na zadnje mesto, na svojem delovnem mestu odrežejo slabše oziroma dosežejo bistveno manj od svojega resničnega potenciala.

Da bi povsem izkoristili vse svoje zmožnosti, sicer sploh ne potrebujemo veliko napora. Dovolj je že, če se držimo nekaterih osnovnih pravil, ki ne bodo pomagala le pri hitrejšem kariernem razvoju, ampak tudi pri osebnostni rasti. Ti dve stvari pa si med seboj nikakor nista tuji. Stran s kofeinom

Čeprav ste po vsej verjetnosti precej drugačnega mnenja, je dejstvo, da kofein nikakor ni vaš prijatelj. Še več, namesto da bi vam pomagal pri boljšem opravljanju delovnih nalog, vas na dolgi rok celo ovira. Zaradi kofeina se raven adrenalina v krvi zviša, ta pa blokira del možganov, ki je odgovoren za to, da boste dobro in dovolj dolgo spali.

Če je vaša dneva rutina, da ob prihodu v službo spijete skodelico kave, in mislite, da ta do takrat, ko boste že ležali v postelji, na vas ne bo imela več nikakršnega učinka, se gladko motite. Da namreč učinki popite skodelice kave popolnoma izzvenijo, je potrebnih dobrih 24 ur, v tem času pa boste, če gre resnično le za obred, ki ga opravite enkrat dnevno, že zaužili naslednji odmerek kofeina in s tem ovirali svoje možgane pri nočnem počitku.

Gre torej za krog, ki ga lahko prekinete le tako, da se popolnoma odpoveste tej omamni črni razvadi.

Ustvarite rutino

Tudi rutina vam lahko pomaga pri kakovosti vašega spanca in posledično pri vaši karierni uspešnosti. Če se boste odločili za doslednost glede ure, ko se odpravite v posteljo, in ure, ko iz nje vstanete, boste, sodeč po znanstvenih raziskavah, dosegli bistveno bolj kakovosten spanec, kar se bo seveda odražalo tudi na vašem splošnem počutju.

Ko se bo telo navadilo na vašo rutino, vas bo že dobro uro pred zvokom budilke pripravilo na nov dan, dvignila se bo raven hormonov ter z njo telesna temperatura in krvni tlak, kar bo posledično vodilo celo do tega, da se boste kmalu zbujali sami od sebe le nekaj trenutkov pred dejanskim zvonjenjem budilke.

Neprespanosti med koncem tedna ne boste mogli odpraviti

Ko enkrat osvojimo spalno rutino, je na vrsti disciplina, na katero ne smemo pozabiti niti ob koncu tedna, saj tudi takrat veljajo popolnoma enaka pravila kot vsak drugi dan. Ko smo telo enkrat navadili na določen spalni cikel, ga bo odločitev, da ob dela prostih dneh v postelji poležimo kakšno uro ali dve dlje, popolnoma porušila.

Čeprav rezultata neupoštevanja zastavljenih ciljev ob koncu tedna ne bomo opazili, se bodo negativni učinki omenjenega početja pokazali že na prvi delovni dan v tednu, v ponedeljek, ko se bomo skušali vrniti v tedenski cikel, a bo to, kot se pogosto izkaže, bistveno težje, kot smo si predstavljali.

Ne spreglejte