Četrtek, 11. 12. 2014, 8.17
9 let, 2 meseca
Več ločitev, manj porok, a v tem ni nič tragičnega

Mit, da se polovica zakonov konča z ločitvijo, je samo mit. Delež porok, ki se končajo z ločitvijo, v ZDA upada, medtem ko je pri nas število ločitev leta 2013 v primerjavi z letom poprej rahlo upadlo, se pa vse od leta 1995, odkar Statistični urad RS o tem vodi evidenco, število ločitev giblje okoli dva tisoč na leto. Število porok medtem upada, a je še vedno približno trikrat višje od števila ločitev.
Mit, da je polovica zakonov obsojena na propad, je priljubljen, ker se poda k ideji o razpadu družbe, o krhanju družbenih odnosov in razkrajanju tradicionalnih vrednot. Po drugi strani pa nas niti podatki o tem, da število ločitev stagnira ali upada, ne bi smeli pretirano presenetiti ali pa navdajati z optimizmom. Tako pač je, razlogi pa so vse prej kot tragični.
"Odnosi imajo danes drugačno osnovo kot nekoč, zaradi ljubezni ustvarjamo odnose in jih zaradi pomanjkanja ali konca ljubezni tudi končujemo. To posledično pomeni, da se moramo za odnose bolj truditi, saj niso več samoumevni," meni psihoterapevtka, ki dodaja, da so zakonske zveze nekoč predstavljale preživetje, danes pa je njihovo bistvo v občutku ljubljenosti.
"Nezvestoba je najpogosteje posledica daljše krize v razmerju. Za nezvestobo sicer obstajajo individualni razlogi, kot je na primer, da eden od udeleženih ne verjame v zvestobo, ali pa da se nezvestoba zgodi enkrat, brez pravega razloga. A največkrat gre za vse prej kot to. V osnovi razlog za ločitev nikoli ni samo en, zato je vprašanje, zakaj gresta dva narazen, v resnici zelo smešno."
"Bolj kot spremembo v številu ločitev sama v času finančne negotovosti opažam porast števila odprtih odnosov," pravi Veronika Podgoršek. "Odnosov, v katerih sta partnerja formalno še vedno poročena, morda celo živita v isti hiši, a eden od njiju na primer živi v zgornjem, drugi pa v spodnjem nadstropju. Formalno sta še vedno skupaj, čustveno pa že dolgo časa ne."