Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 6. 2015,
16.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

obdarovanje šola pouk učiteljica mali junaki

Ponedeljek, 22. 6. 2015, 16.04

8 let, 7 mesecev

Kdo naj se učiteljem zahvali za delo? Starši ali učenci?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ob koncu šolskega leta ste starši verjetno dobili vprašanje, kaj bomo kupili učitelju ali vzgojitelju. Menite, da je kupovanje daril primerno ali ne? In kdo pravzaprav naj kupi darila zanje?

Obdarovanje učiteljev ob koncu šolskega leta ni nekaj novega, je nekaj, česar se spominjamo iz otroških dni. A zdi se mi, da smo darila, ponavadi kristalne vaze iz Rogaške Slatine, učiteljem kupovali ob koncu osnovnošolskega obdobja. Zdaj se zdi, da se darila dajejo vsako leto posebej in da se pretirava pri njihovi vrednosti.

Na tematiko obdarovanja učiteljev je najprej opozorila blogerka in mama Tina Deu, ki se ji je zazdelo, da je šlo obdarovanje učiteljev prek meja zdravega razuma in da je postalo zelo neosebno skupinsko darilo.

Učiteljica in mama Bojana Potočnik se ob koncu šolskega leta prav tako ukvarja z darili – kot učiteljica jih dobiva, kot mama jih skupaj z otrokoma ustvarja.

Vse učiteljske prijaznosti niso samoumevne "Če želim človeku izkazati hvaležnost, to naredim tako, kot čutim jaz, ne še 26 drugih ljudi, kajti pri obdarovanju gre za moj odnos do obdarovanca. Daril ne dajem zato, ker se spodobi, ampak zato, ker tako čutim. Svoji dekleti učim tudi, da vse prijaznosti, ki so jima jih vzgojiteljice in učiteljice izkazale med letom, niso samoumevne, kajti večina učiteljic je vedno pripravljenih narediti več, kot jim veleva dolžnost. Zato te 'naloge' pač ne moreta opraviti tako, da jaz dam le denar ali onidve iztisneta kakšen evro iz svojih prašičkov. "

Z najmlajšo hčerko se je iz das mase lotila izdelovanja petih daril za vzgojiteljice v vrtcu. "Prej bi bila gotova, če bi odgovorila na 26 elektronskih sporočil in pljunila nekaj evrov. Ampak pri tej zgodbi ne gre za čas in denar, pri tej zgodbi gre za odnos, ki ga vzpostavljata z ljudmi, s katerimi včasih preživita večji del dneva kot z lastno mamo."

Pomembne so vezi, ki jih čas ne zabriše Kot učiteljica pa je že dobila tudi neprimerno in kdaj tudi drago darilo, zato se s pogovori z učenci poskuša takšnim neprijetnostim izogniti. "V zadnjih letih dobim kakšno knjigo ali mačjo podobico, šopek rož, dobila pa sem že tudi zelo lepa osebna pisma učencev, ki mi posebej ostanejo v spominu. Najbolj pa sem ponosna na vezi, ki jih tudi čas ne zabriše. Tako mi kdo po desetih letih piše za rojstni dan, me pocuka za rokav na kakšnem koncertu ali v gledališču."

Pozornost učiteljev za učence Bojana Potočnik je poudarila še nekaj drugega, česar v materialnem svetu ne opazimo takoj. "Tudi večina učiteljic za svoje učence na zadnji dan v šolskem letu pripravi kakšno sladko presenečenje ali kaj podobnega. Gre za odnos in ne za materialne stvari, zato je zdaj tudi toliko člankov na to temo, ker si ljudje lahko predstavljamo le še materialne stvari, žal, tudi v ljubezni in spoštovanju."

Pohvala ni samo za konec leta Tone Meden, predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije, meni, da je prav, da so starši in učenci hvaležni učiteljem za dobro opravljeno delo. "Poudarjam pa, da hvaležnost in spoštovanje ne bi smela biti omejena le na konce leta – pohvala in zahvala za dobro delo sta na mestu od prvega šolskega dne naprej."

Pri sprejemanju daril omejeni z zakonom Pri darilih je treba upoštevati, da so učitelji javni uslužbenci in so pri sprejemanju daril omejeni z zakonom, na kar je opozorilo tudi pristojno ministrstvo v lanski okrožnici. Predraga darila zato lahko spravijo učitelje v zadrego; če presegajo vrednost 20,86 evra, jih morajo učitelji prijaviti, če so dražja od 62,59 evra, pa jih ne smejo sprejeti, ampak jih morajo izročiti delodajalcu.

Tone Meden nadaljuje, da lahko učitelje z darilom spravimo v zadrego in da lahko hvaležnost pokažemo kako drugače kot s ceno darila. Predlaga, da bi lahko bila dobra praksa, da bi šola starše in učence seznanila z odločbami zakona ter da bi se starši o tem pogovarjali na roditeljskih sestankih.

Ne spreglejte