Petek, 6. 3. 2015, 14.06
9 let
Veste, zakaj se ženske in moške srajce zapenjajo na različnih straneh?

Ena izmed najbolj razširjenih teorij o ženskem, levem, in moškem, desnem zapenjanju srajce, sega v 19. stoletje. V viktorijanski čas, ko so oblačenje žensk višjega razreda spremljale služkinje, še posebej zato, ker so nosile toliko plasti, je bila takšna pomoč skoraj nujna. Obleke so zato, da so pomočnice lahko bolj spretno gospodi zapenjale obleke, začeli šivati z gumbi na levi strani. To je bilo še posebej praktično, še posebej, če je bila služkinja desničarka.
Številne ženske v tistem času seveda niso imele služkinj, ki bi jim pomagale pri oblačenju. Vendar pa so bile ženske iz višjih razredov takrat tiste, ki so postavljale modne smernice, druge so tem sledile.
Za razliko od žensk moški iz višjih razredov pri oblačenju niso imeli pomočnikov, zato so gumbi na njihovih oblačilih ostali na desni strani, še pravi razlaga.
A ne glede na to, dejstvo je, da se je razlikovanje oblačil po spolu glede na strani gumbnice začelo pojavljati v prvi polovici 19. stoletja. Čeprav je bilo do leta 1850 še vedno mogoče najti tako ženska oblačila z gumbi na desni strani. Tovrstno razlikovanje moških in ženskih oblačil pa je šele od leta 1860 naprej postalo standard.
To je mogoče povezati tudi z industrijsko revolucijo, ki je zakoličila jasno razlikovanje moških in ženskih oblačil tudi glede na položaj gumbnice. Z vpeljavo šivalnih strojev, ki je omogočila konfekcijsko izdelovanje oblačil, in s spremenjenim načinom življenjem je tako levo zapenjanje za ženske in desno za moške postalo standard. Zgodovinsko ozadje tega pravila oblačenja pojasni profesorica razvoja oblačil in oblikovanja ter kostumografije z Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil z ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete Karin Košak.
Torej, da so dovolj bogate, da jih oblačijo drugi. Po drugi strani so s tem izražale tudi to, da imajo v življenju veliko drugih pomembnejših opravil kot to, da oblačijo same sebe. In da je to zato to v njihovem primeru prepuščeno služinčadi.
Kot zgodovino tega oblačila razgrinja Karin Košak, se je podobno oblačilo, po vzoru moškega, pri ženskah pojavilo v drugi polovici 17. stoletja v Angliji. Imenovali so ga riding coat. Angležinje so ga oblačile čez krilo, pozneje so ga prevzele tudi Francozinje. Nosila ga je tudi Maria Antonietta.
Ko so ženske začele nositi to moško oblačilo, ki je imelo še veliko moških oblačilnih detajlov, kot na primer vrvic in gumbov, zapenjanje po spolu, kot že rečeno, do pojava šivalnih strojev oziroma do leta 1860 še ni imelo svojega pravila. Najprej je bilo to enako kot pri moških, z desne na levo.
Na tak način pa se je tako zgodil zasuk na ženskih oblačilih, ki je gumbe povsod postavil na levo stran.
"Ločevalna funkcija oblačil, ki se kaže v oblikovanju razlik med načini oblačenja in okraševanja žensk in moških, je tako še ena od ravni za ustvarjanje razlik med spoloma. To, kar je pri enem zaželeno, je pri drugem nezaželeno ali celo prepovedano. Način oblačenja je namreč le eden od načinov (re)produciranja razmerij v družbi in s tem seveda tudi razmerij med spoloma. V teh okvirih moramo razumeti tudi 'potrebo' pa različnem načinu zapenjanja."