Četrtek, 29. 9. 2011, 19.33
9 let, 2 meseca
V času recesije z reciklažo do novosti

»Črnilo se še ni posušilo in to dobesedno,« je s predstavitvijo začela modna oblikovalka in novinarka Vlasta Cah Žerovnik, ki je svojo novo knjigo Reciklirajmo se in uživajmo predstavila v središču ljubljanske modne meke Emporiumu. Cah Žerovnikova je pojasnila pomen knjige za slovenski modni svet: „Vsekakor je nekaj novega in nek nov princip dojemanja mode ter ne gre le za nizanje trendov. Prek zgodovine mode sem se navezala na aktualno modo, ki sem jo poskušala nadgraditi z lastno vizijo in okusom. Želela sem povedati, da lahko pobrskamo tudi po omarah in prenovimo stara oblačila ter ne strmimo samo za visoko zvenečimi blagovnimi znamkami.“
Pisateljica je v knjigi predstavila recikliranje vsakemu bralcu, a opozarja, da to ni knjiga receptov, kako reciklirati: „Nisem napisala: vzemite pest gumbov in jih prišite, ampak sem predstavila recikliranje in knjiga kar sama pritegne k delu. Lektorica knjige mi je nekega dne sporočila, da je nehala lektorirati in se odpravila proti omari, da bi videla, če ima kaj za reciklirati, tako jo je knjiga potegnila vase.“
Cah Žerovnikova, ki je knjigo z naslovom Zapeti ali od mode zadeti že napisala, je še povedala, da je imela skoraj v celoti že pripravljeno drugo knjigo, a ker se je začela gospodarska kriza, jo je za nekaj časa postavila v kot. Lotila pa se je recikliranja, za katerega misli, da ga je recesija še spodbudila, saj je povpraševanje po oblačilih iz druge roke vedno večje: „Knjiga je nastala v dveh do treh mesecih, saj sem imela že veliko narejenega. Uporabila sem nekatere izseke iz svojih kolumn in fotografirala oblačila, ki sem jih reciklirala že pred časom.“
V knjigi je predstavljeno recikliranje oblačil, čevljev, hišnih dodatkov in pohištva, a pisateljici je vseeno najljubše ustvarjati iz oblačil: „Najljubša so mi še vedno oblačila, ker sem le modna oblikovalka, ampak izjemno uživam ob reciklažah dekorativnih predmetov za stanovanje, ki jih polepšam s mozaičnimi stekli in lahko zelo poživijo siv vsakdan.“
„Že Picasso je rekel, da je vsako ustvarjalno delo najprej uničevalno. Čar ustvarjanja iz že narejenih stvari je v tem, da daš sam sebi izziv, kaj lahko narediš iz tega. V knjigi dam za primer Andyja Warhola, ki je bil eden izmed prvih v pop art stilu in je oboževal recikliranje, rekel je, da lahko iz že narejenih stvari ustvarimo kaj boljšega ,kot je bilo mišljeno v prvotnem kontekstu in iz tega sem izhajala,“ pa je pojasnila , v čem je bistvo recikliranja.