Torek, 2. 10. 2012, 9.22
9 let, 1 mesec
Slovenski modni blogerji v prvih vrstah modnih revij?

Na tujih modnih blogih se lahko v zadnjih tednih nagledamo fotografij z ulic New Yorka, Londona, Milana in Pariza. Hotelske sobe, razmetani kovčki, oblačilne kombinacije in navdušeni opisi vzdušja modnih revij, ki bralcem po vsem svetu svet mode predstavijo na malce drugačen način kot etablirane modne revije, spletne strani ter televizijske oddaje. Modni blogerji so namreč tisti, ki so v razmeroma ozko sfero prestižnih modnih znamk vnesli svežino ulice in roko na srce, dobršno mero praktičnosti.
Kako je s tem pri nas? Kako daleč so slovenski modni blogerji od sedežev na najprestižnejših modnih tednih in ali so dobrodošlo občinstvo na modnih dogodkih pri nas? Philips Fashion Week, ki bo med 8. in 10. oktobrom že tretjo sezono, je spomladi možnost ogleda revij ponudil tudi obrazom s spleta. Za komentar slovenskega tedna mode smo tako povprašali tri dekleta, ki so si smernice za jesen in zimo ogledale v živo.
"Čeprav bo oktobra ugledal luč sveta šele tretji slovenski teden mode v tej obliki, je raven, ki so ga ustvarjalci postavili, neverjetno visoka. Kljub temu upam, da bo trojka magična z vidika poudarjanja bistva in s tem povabljenih." Po mnenju Eve Ane so namreč tedni mode priložnost za srečanje mode in stila, pa tudi za sklepanje poslovnih poznanstev ter kovanje kreativnih zgodb. "Upam, da bomo tokrat v prvih vrstah videli manj naključnih obiskovalcev, ki jim obisk tovrstnega dogodka pomeni pripadajoč statustni simbol mestne smetane, in več tistih, ki lahko s svojo kredibilnostjo in profesijo z oblikovalci ustvarijo produktivna sodelovanja."
"Glede na to, da je naš modni teden vsako leto boljši in bolj dodelan, me zelo zanima, kako bo letos videti celotna kulisa. Prepričana sem, da bomo vnovič prijetno presenečeni."
"S slovenskim tednom mode so domači oblikovalci dobili priložnost, da se predstavijo javnosti, se med sabo primerjajo in se srečajo s predstavniki medijev. Tisti, ki nas zanima domača modna produkcija, pa se na tednu mode seznanimo z novimi kolekcijami oblikovalcev in se morda zato odločimo za obisk butika ali nakup."
Eva, ki je v Londonu prav te dni začela študirati modno novinarstvo na London College of Fashion, kot najvidnejšo razliko med slovenskim in tujimi modnimi tedni vidi v odsotnosti kupcev, ki so pravzaprav tisti, ki krojijo usodo in uspešnost predstavljenih kolekcij. "Tednov mode v Milanu, Parizu, New Yorku in Londonu se udeležuje več modnih profesionalcev, predvsem kupcev (buyerjev), ki jih na slovenskem tednu mode do zdaj ni bilo. Škoda, saj v Sloveniji ustvarja nekaj zelo dobrih oblikovalcev, kupci pa so tisti, ki bi lahko izdatno pripomogli k promociji slovenske mode v svetu," še pravi Eva, ki meni, da bi morali organizatorji na teden mode privabiti vsaj kupce iz sosednjih držav.