Ponedeljek, 16. 4. 2012, 15.27
9 let
Ivan Rocco: Od skice do obleke se veliko spremeni

Ne le Ivan, celotna enajsterica modnih oblikovalcev mlade generacije je s svežimi pristopi, neobremenjenostjo in jasno vizijo prepričala tako zahtevne modne poznavalce kot svoje mentorje in izkušenejše kolege. Pri Ivanu Roccu, Koprčanu, ki je svoj študij modnega oblikovanja na ljubljanski naravoslovnotehniški fakulteti prekinil le toliko, da se je odpravil na izmenjavo v Milano, se zdi, da ga vsaka pohvala še vedno preseneti in spravi v zadrego. A eno je gotovo – njegov miren in zadržan značaj svojo drugo, povsem nasprotno plat doživi med ustvarjanjem oblačil. V njegovem ateljeju, na njegovih skicah in njegovih mislih ta čas domujejo eksplozivne barve, avantgardni vzorci in inovativni kroji.
Likovna izobrazba pride do izraza tudi pri skicah, ki so sestavni del načrtovanja modnih kosov in kolekcij. Kako pomembna je skica in kako se načrtovanje oblačil razlikuje med različnimi oblikovalci? "Nekateri so bolj vešči skiciranja, drugi manj. A to niti ni pomembno, važno je le, da znaš sam sebi prikazati svoje ideje. Če so te dobre, ni pomembno, ali dobro rišeš," meni Ivan.
Ko začne razmišljati o novi kolekciji, si najprej zgradi "mood book", zgodbo, išče podobe, ki ga navdihujejo. "Skiciram zelo na hitro, prej silhuete kot same kose, nato pa iz tega razvijam kroje. Ni pomembno, da je risba lepa. Od skice do obleke se veliko spremeni, saj sta tu tudi izdelava krojev in šivanje."
O svojih vrstnikih in oblikovalskih kolegih Ivan govori v superlativih. Z nekaterimi od tistih, ki so se prav tako predstavili na tednu mode, delujejo v kolektivu Young@Squat, ki spada pod okrilje društva Squat. Slednjega idejno vodita Zoran Garevski in Nataša Peršuh, ki mladim nudita podporo, z njimi pa delita tudi svoje znanje in izkušnje. Squat ne podpira le mode, temveč vse, kar je novo in avantgardno. "V Squatu se družimo, tam imamo sestanke, ko razvijamo skupinske kolekcije. Je prostor, kjer si izmenjujemo mnenja in poklepetamo." Prav mnenje mentorjev in ostalih mladih oblikovalcev Young@Squata mu pomeni največ. "Vedno pričakujem konstruktivno mnenje in to tudi dobim. Ne nazadnje lahko v mnenju in delu drugih oblikovalcev dobiš tudi navdih, še posebej ko gradimo kolekcije iz istega izhodišča in vidiš, kako lahko nekdo izpelje isto idejo na povsem drug način."
Splet pa je prinesel spremembe tudi na področju modnega novinarstva in modnega kolesja nasploh. Prej so modne revije svojo prestižnost utemeljevale s tiskom, zdaj svoje izdaje širijo na splet, kjer jim konkurirajo spletni magazini in modni blogi. Ivan Rocco meni, da je moda s spletom postala dostopnejša. "Na ta način izobražuješ ljudi, saj je splet skorajda vsakomur dostopen, modne revije pa bi bile sicer precej elitna zadeva. Prek spleta izobražuješ, pokažeš, kaj je lepo in kaj ne, kaj se v trgovinah lahko dobi in česa ne." Obenem meni, da bi se modni oblikovalci v Sloveniji brez interneta težje promovirali. Splet pa prinese tudi več mnenj in razprav – tudi o modi, kar se Ivanu zdi dobrodošlo. "Moda je tudi socialni fenomen, zato je prav, da se o njej razpravlja. Vsak oblikovalec si ob snovanju kolekcije sicer zamisli neko zgodbo, saj ne nazadnje ne prodajaš posameznih kosov, temveč življenjski slog."