Torek, 28. 5. 2013, 9.03
9 let, 2 meseca
Vse temne sile minejo!

Pri založbi PhRed so izdali ponatis njenega romana v pismih Brez sladkorja, prosim, ki so mu zgodnja zrela leta dodala nadaljevanje z dnevniškim romanom To ni bila navadna kava.
Tatjana Oblak Milčinski je začela kot mlada raziskovalka na filozofski fakulteti, nato je bila samostojna ustvarjalka na področju kulture, oblikovalka kostumografije, scenografije in lutkovnih predstav. Zadnja leta je vodja Cankarjevega doma na Vrhniki.
V svoji knjigi Svi šle wakapavat turšca na Mah (Kmečki glas, 2006) je zbrala folkloristične pripovedi z jugozahodnega dela Ljubljanskega barja. Pretekla leta nas je avtorica obogatila tudi z izjemnim uredniškim delom – zapise Franeta Milčinskega - Ježka je povezala v štiri antologijska dela: Preprosta ljubezen, Sončna ura, Kapljica in morje, Ljubezen naj gre vedno v cvet (Založba Sanje). Drži, kar je izjavila med nastajanjem mogočne Sončne ure iz leta 2011: "Mislite si o redu v naši hiši, kar hočete, ampak vsakič, ko malo pospravim, objavimo novo knjigo." To ne velja samo za njeno izjemno uredniško, pač pa tudi avtorsko delo.
Pisma, povezana v roman z naslovom Brez sladkorja, prosim, so kot prvenec izšla že leta 1994. Knjiga je naletela na širok sprejem, tople kritike in strastne bralce – po zmagi avtorice na natečaju revije Mentor pri ZKOS-u je založba Mondena pokazala dovolj posluha in igriv roman v pismih 27-letnice izdala tudi v knjigi. Zdaj je knjiga pred nami osvežena in nadgrajena – z nadaljevanjem. Pisma prijatelju so prerasla v družinsko kroniko in se prelevila v dnevniški roman z naslovom To ni bila navadna kava. Obe knjigi nam sestavita kalejdoskop časov, iz katerih avtorica še hrani skrbno zložene ovitke čigumijev bazooke in brooklyn, izkaznico mladinske in verjetno tudi pionirske organizacije, časopis Umrl je Tito, presnete kasete, spomine na širjave in obete prihajajoče miline, ki jo ustvari lastna družina. Z vsemi grenko-sladkimi primesmi, ki jih nakuhajo leta bližin, tudi ko začne "lect srečnih koncev … kapljati na siva tla vsakdana."
Prva knjiga je zazrta v isto nebo, ki razsvetljuje tudi drugo. Pa vendar so galaksije, ki jih obiskuje avtorica v prvi knjigi, zazrte v širšo družbo, tudi družbeno-politično stvarnost, ali kako se je že temu reklo v tistih časih, z vsemi primernimi in čezmernimi dozami svetovljanstva, kot si ga privošči razborita študentka v preteklem tisočletju. Druga knjiga se znatno bolj napaja v mikrokozmosu družine, in družina je pri tej avtorici res flora in favna v najširšem pomenu besede. Vse dobro in težko zaobjame v svojem hudomušnem duhu: "… in meni se zdi, da vse te temne sile, ki skušajo splesti okrog mene goste mreže, najbolje uženem tako, da jih obelodanim." Širjave se razširijo na manj družbene in bolj zasebne peripetije, ki jih na novo zasnovano družinsko življenje neizbežno prinese s sabo.