Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
28. 8. 2010,
13.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 28. 8. 2010, 13.34

8 let, 7 mesecev

Tri novosti na domačem knjižnem trgu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pri Študentski založbi sta v zbirki Beletrina izšli pesniška zbirka Nika Grafenauerja in zbirka zgodb Dušana Čatra, pri založbi Modrijan pa je izšla slikanica Franja Frančiča.

Diham, da ne zaide zrak - zbrane in nove pesmi Nika Grafenauerja Pesniška zbirka Nika Grafenauerja Diham da ne zaide zrak, podnaslovljena Zbrane in nove pesmi, je izšla ob 14. pesniškem festivalu Dnevi poezije in vina, saj je bil slovenski poet eden od treh častnih gostov letošnjega festivala. Prinaša vse Grafenauerjeve izvirne zbirke pesmi za odrasle, legendarno zbirko Skrivnosti ter cikel doslej neobjavljenih pesmi, ki izpričujejo pesnikovo ustvarjalno in intelektualno vitalnost, je zapisano na ščitnem ovitku knjige. Knjigo zaokrožujeta izbor pesnikovih ključnih avtopoetoloških esejev in izčrpna spremna beseda. Priložena ji je zgoščenka z Grafenauerjevimi interpretacijami izbora lastne poezije. Spremno besedo, naslovljeno Najgloblje v zraku, je prispeval urednik Študentske založbe in pesnik Aleš Šteger.

Zbirka zgodb Dušana Čatra Džehenem - zgodbe iz življenja tujcev v Sloveniji Džehenem je turcizem in pomeni pekel. Ta naslov se zdi ravno pravšnji, saj zgodbe, ki so tematsko povezane, opisujejo življenje tujcev v Sloveniji, ki včasih spominja na pravi pekel. V zbirki Džehenem bralec spremlja zgodbe posameznikov, ki so se na tak ali drugačen način znašli v Slovenji. Ker je odnos Slovencev do prišlekov že pregovorno vse prej kot prijazen, se junaki zbirke spoprijemajo s svojo eksistencialno krizo in z novim okoljem. Junaki Džehenema, ki so prišli z različnih koncev sveta, so se po nekem sosledju naključij že srečali, kar pa je v majhni Sloveniji povsem normalen pojav. Njihove zgodbe pa so zgodbe, ki jih piše življenje - smešne, žalostne, vesele in tragične, je zapisano na ščitnem ovitku knjige. Spremno besedo je prispevala Tina Kozin.

O princu, ki mu je počilo srce Franja Frančiča - ne le pravljica za otroke, ampak tudi razmislek za starejše Če bi za knjigo Franja Frančiča O princu, ki mu je počilo srce na prvi pogled rekli, da je to zgodba za odrasle ali vsaj za večje otroke, pa bralca lahko preseneti prav otroško dojemanje pomena zgodbe. Otroci v nasprotju z večinskim mnenjem odraslih zmorejo v mislih dojeti tudi temnejše plati bivanja in se z njimi spoprijeti. Zgodbo brez težav locirajo kot žalostno in presunljivo, kot odsev tistega, kar se pogosto dogaja in se je dogajalo med ljudmi, je o knjigi zapisala Mojca Ramšak, ki meni, da Frančičeva knjiga ni več samo pravljica za otroke, ampak tudi razmislek za starejše. Knjigo bogatijo ilustracije Adriana Janežiča.

Ne spreglejte