Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Torek,
21. 4. 2015,
10.31

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 4. 2015, 10.31

9 let, 2 meseca

Pulitzerjeve nagrade poročanju o nasilju v družini, eboli, lobistih in utajah davkov

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na univerzi Columbia v New Yorku so razglasili letošnje dobitnike Pulitzerjeve nagrade za novinarstvo, literarne dosežke in glasbo, ki jih podeljujejo že 99 let.

Čeprav je Joseph Pulitzer zaslužen za razmah rumenega novinarstva, Pulitzerjeva nagrada v ZDA velja za najpomembnejšo nagrado, ki jo lahko dobijo tamkajšnji novinarji in novinarke. Glavno nagrado, ki prinaša zlato medaljo, medtem ko denarno nagrado deset tisoč dolarjev oziroma 9.338 evrov podeljuje v preostalih 20 kategorijah, je letos dobil časopis Post and Courirer iz Charlestona v Južni Karolini.

Časopis si je nagrado prislužil za serijo člankov o nasilju v družini z naslovom Dokler naju smrt ne loči, v katerih so predstavili zgodbe več kot 300 žensk v Južni Karolini, ki so jih v zadnjem desetletju umorili njihovi partnerji, sorodniki ali prijatelji. Južna Karolina velja za eno najbolj smrtonosnih držah za ženske v ZDA.

Slavili predvsem pri New York Timesu Ugleden časnik New York Times je prejel nagrado za mednarodno poročanje o izbruhu ebole v Afriki, s katerim so "javnost seznanjali z razponom in podrobnostmi izbruha, hkrati pa s prstom kazali na odgovornost oblasti", so zapisali v obrazložitvi. New York Times oziroma Daniel Berehulak je bil nagrajen tudi za reportažno fotografijo na to temo.

Pri New York Times so dobili tudi nagrado za preiskovalno novinarstvo o vplivu lobistov na odločanje kongresnikov in zveznih sodnikov, s čimer so pokazali, kako je pravica v ZDA na strani bogatih in vplivnih, nagrado pa so si razdelili z Wall Street Journalom, ki je v projektu Medicare brez maske razkril prakse ponudnikov zdravstvenih storitev.

O smrtonosnih plazovih in utajevalcih davkov Nagrado za novičarsko fotografijo (breaking news) so dobili pri St. Louis Post-Dispatch za fotografije rasnih nemirov v Fergusonu v Misuriju, nagrado za breaking news poročanje pa Seattle Times za poročanje o plazu, ki je ubil 43 ljudi. V obrazložitvi je bilo izpostavljeno naknadno poročanje, v katerem so ugotavljali, ali bi katastrofo lahko preprečili.

Zachary R. Mider iz Bloomberg News je dobil nagrado za razlagalno poročanje o načinih, na katere se ameriške korporacijo izogibajo plačevanju davkov, in o tem, zakaj ima zakonodajna veja oblasti tako velike težave pri preprečevanju utaje davkov.

Od korupcije v lokalnem šolstvu do napak pri varovanju predsednika ZDA Nagrado za poročanje o lokalnih zadevah so dobili novinarji in novinarke kalifornijskega časnika Daily Breeze, ki so razkrili korupcijo v tamkajšnjem šolskem sistemu, nagrado za nacionalno poročanje pa je dobila Carol D. Leonnig iz Washington Posta za poročanje o napakah ameriških varnostnih služb in njihovih načinov, na katere so zanemarile svojo ključno nalogo, varovanje predsednika ZDA. Diana Marcum iz Los Angeles Times je dobila nagrado za portrete ljudi, ki jih je prizadela suša.

Najboljši komentarji na temo sodstva, najboljša kritika o televiziji Najboljši komentar je napisala Lisa Falkenberg v houstonskem Chroniclu, ki je v seriji komentarjev opisala zlorabe porot, ki so vodile v napačne obsodbe, nagrado za najboljšo kritiko pa je prejela Mary McNamara iz Los Angeles Timesa za kritiko s področja kultur in televizije.

Najboljši uredniški komentar so objavili pri The Boston Globe; Kathleen Kingsbury je razkrila dejansko ceno poceni menijev v restavracijah, kjer stranke privarčujejo na račun nepravičnega plačila delavcev in delavk. Nagrada za karikaturo je šla časniku The Buffalo News in njihovemu karikaturistu Adamu Zyglisu.

Nagrada za leposlovje Anthonyju Doerrju Pulitzerjevo nagrado za leposlovje je letos prejel Anthony Doerr za roman All the Light We Cannot See, ki so ga navdihnile grozote druge svetovne vojne, najboljše dramsko besedilo pa je napisal Stephen Adly Guirgis, igro Between Riverside and Crazy o upokojenem policistu, ki ga čaka deložacija.

Pulitzerja za zgodovinsko delo je dobila Elizabeth A. Fenn za delo Encounters at the Heart of the World, kroniko plemena ameriških Indijancev Mandani iz Južne in Severne Dakote, najboljšo biografijo pa je napisal David I. Kertzer o papežu Piju XI., Mussoliniju in vzponu fašizma v Evropi.

Najboljšo pesniško zbirko Digest je napisal Gregory Pardlo, Elizabeth Kolbert pa najboljše stvarno delo, ki govori o grožnji človeškega ravnanja za naravo.

Ne spreglejte