Četrtek, 14. 1. 2010, 13.51
8 let, 7 mesecev
Pri Literi prozna dramska dela in dve monografiji
V zbirki Piramida so izdali prvenca Bildungsroman Aljoše Harlamova in Spačene Gregorja Lozarja; v zbirki dram Lep dan za umret Vinka Möderndorferja in Beseda te gleda Petra Rezmana. Med novostmi pa sta tudi delo Klopotec Draga Koradeja in Stvarjenje človeka Jana Makaroviča. Aljoša Harlamov: Bildungsromani V prvencu Bildungsroman je želel Harlamov podati manifest o tem, kaj misli, da je sodoben svet, kaj sodoben roman in kaj naj bi bil sodobni intelektualec. Zgodba je namenoma silno preprosta, saj je avtorju pomembnejši način pripovedovanja, ki tvori zgodbo, kot zgodba sama. Po njegovih besedah je knjižni trg "preokupiran z zgodbami". V Bildungsromanu avtor po besedah urednika zbirke Piramida Roberta Titana Felixa lucidno razglablja o prehodu mladega človeka iz mladostništva v odraslost, pri čemer pa netrendovsko in močno detajlizirano pisanje Harlamova ne daje dokončnih odgovorov na to temo.
Gregor Lozar: Spačene Prvenec Lozarja z naslovom Spačene za razliko od Bidungsromana v ospredje postavlja prav zgodbo oziroma več zgodb, katerih rdeča nit se po avtorjevih besedah kaže v prehajanju. Junaki zgodb, ki so nastajali med avtorjevim spanjem in budnostjo, so čudni, spačeni, groteskni. Z njimi je želel pisatelj pokazati na ljudi, ki so bodisi nasilni, v družbi odstopajo ali se zapirajo v svoj lasten svet. Kljub temu, da se vseh v zgodbah ukvarja z metamorfozo, so zgodbe raznovrstne. Z njimi želi avtor predstaviti široko področje delovanje človeka v svetu, vesel pa bo, če bo bralec v njih spoznal popačenost, najprej pri sebi in potem še pri drugih.
Vinko Möderndorfer: Lep dan za umret V zbirko izvirne slovenske dramatike so vključili tri najnovejše zbirke Vinka Möderndorferja. Avtorja na predstavitvi ni bilo, urednik pa je navedel besede Blaža Lukana, ki je k dramam napisal spremno besedo. Ta drame označuje za naturalistične, vendar ima ta pojem pri Möderndorferju poseben značaj: "Ni programski in ne ideološki, prej sledi neki dramski ideologiji, ki za psihološke motive in vzgibe najde univerzalno definicijo: svobodna volja velja za njegove dramske junake samo delno... vendar nikjer ne deluje sama in zunanji (ali notranji) dejavniki lahko nanjo v ključnih trenutkih dramatično vplivajo."
Peter Rezman: Beseda te gleda Zbirka po Rezmanovih besedah "neuprizorljivih dram" Beseda te gleda vsebuje kratka dramska dela med dvema umetniškima ekstremoma - naturalizmom in avantgardo, je prepričan Felix. Mini drame, v katerih avtor motiviko jemlje večinoma iz rudarskega življenja, so nastajale vse od leta 2005. Rezman jih je strnil v tri sklope, od krajših do daljših. Najkrajše imenuje "harmsovke", kar se nanaša na predstavnika ruskega avantgardnega dramatika Daniila Harmsa.
Mariborski založnik je predstavil tudi knjigi iz zbirke Posebne izdaje.
Jan Makarovič: Stvarjenje človeka V delu Jana Makaroviča Stvarjenje človeka s podnaslovom Antropologija ljubezni se lahko bralec seznani z "največjo uganko - človekom". Avtorja zanima predvsem sodobni globaliziran človek v globaliziranem svetu, ki je po njegovem mnenju v največji krizi človeštva do sedaj. "V preteklosti je človek delal napake iz nemoči, danes pa jih dela zaradi moči," je prepričan Makarovič. Gonilna sila človeka je po njegovih besedah ljubezen, zaradi katere je človek sposoben tako največjega zla kot tudi največjega dobrega.
Drago Koradej: Klopotec V isti zbirki je izšla tudi monografija Klopotec, v kateri Korade poda podroben in sistematičen opis klopotca in njegove zgodovine, opiše njegovo tehnično naravo, pa tudi šege in navade, ki so povezane z njim. Po avtorjevem mnenju bi morali biti Slovenci bolj ponosni na tovrstne iznajdbe in dediščino.