Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 1. 2013,
9.45

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 1. 2013, 9.45

9 let, 3 mesece

PRELISTANO: Samec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Roman Samec povezuje navaden dan homoseksualnega moškega z univerzalno stisko človeka, ki se mora po smrti ljubljene osebi spet postaviti na noge.

Avtor:Christopher Isherwood Založba: Sanje Cena: 8,99 evra

Isherwoodovo najbolj znano delo nas s portretom povprečnega dneva univerzitetnega profesorja Georgea, ki poskuša spet sestaviti življenje po smrti svojega ljubimca, popelje v šestdeseta leta v Južni Kaliforniji.

Georgea najprej vidimo v urejeni hiši z velikimi okni blizu obale, kako se pripravlja za svoj dan: zaporedje majhnih domačih opravkov je posejano z njegovimi mislimi.

Pogreša Jima, svojega partnerja, ki je mrtev že eno leto. George Jima namreč izgubi v prometni nesreči v daljnem Ohiu, in ker se piše leto 1962, je "neprimerno", da bi se George udeležil pogreba.

"Zajtrk z Jimom je bil eden od boljših trenutkov v njunem dnevu. Točno tedaj, ko sta pila svoji drugi in tretji skodelici čaja, sta doživela najboljše pogovore. Pogovarjala sta se o vsem, kar jima je padlo na pamet – vključno s smrtjo, seveda, in ali je mogoče preživeti, in če je, kaj točno je tisto, kar preživi. Razpravlja sta celo, kakšno so relativne prednosti in slabosti, če te v trenutku ubijejo ali če veš, da boš umrl. Vendar se George zdaj pri najboljši volji ni mogel spomniti, kakšen je bil Jimov pogled na to."

Ko se odpravi v garažo po avtomobil, razmišlja o primestni skupnosti, iz katere je deloma izločen. Sosedi niso klasično homofobični, saj ga vabijo na večerje, a le takrat, ko so sami doma, saj če bi imeli prijatelje na obisku, bi lahko bilo malce nerodno. Njim tudi ni povedal, da je Jim umrl.

Nato ga vidimo na avtocesti v vožnji do univerze. Ima nasilne fantazije o nepremišljeni modernizaciji kalifornijske krajine, o homofobih, o politikih, ki se veselijo stopnjevanja hladne vojne. (Roman se dogaja leta 1962, takoj po kubanski krizi.).

Nato ga srečamo na fakulteti, kjer poučuje, in spremljamo njegovo interakcijo s študenti. Srečanje in flirtanje s študentom Kennyjem mu nekako spet da upanje v nove začetke.

Popoldanska telovadba, kosilo pri prijateljici, ki ga potrebuje bolj kot on njo in ki ga nikoli ne bo popolnoma razumela ter si bo še vedno želela, da bi ostal z njo, ter na koncu odhod v posteljo, kjer bi se naj vse skupaj umirilo.

Vse v enem dnevu. Začetek in konec. Nekaj podobnega se je lotila tudi Virginia Wolf v Gospe Dalloway.

Roman, interpretiran kot eden izmed prvih romanov gejevskega gibanja, se je leta 2009 preselil na filmska platna, navdušila sta Colin Firth in Julianne Moore.

Ne spreglejte