Ponedeljek, 16. 11. 2009, 13.33
8 let, 7 mesecev
Po treh desetletjih izšli novi Zakladi Slovenije
Za novo izdajo s preverjenima avtorjema so se pri založbi odločili zato, ker se je po besedah sourednice knjige Darje Butina v tridesetih letih marsikaj spremenilo.
Rapsodičnemu uvodu sledi sprehod po Ljubljani. Od tam se bralec poda v alpsko ali visokogorsko Slovenijo, nato v sredozemsko ali sončno Slovenijo, od tam preko kraške Slovenije s spodnjo etažo, zelenega drobovja Slovenije in panonske ali rodovitne Slovenije do dolenje ali starožitne Slovenije. Knjigo zaključuje poglavje Slovenska družinska srebrnina in tudi: "Ta hiša je moja, pa vendar moja ni".
Kot je pojasnil Kmecl, si je dovolil esejistične označbe, s čimer je želel izpostaviti, kaj je tisto, kar je za Slovence dragoceno, zadnje poglavje pa prinaša njegov pogled na zamejstvo.
Žnidaršič: Imel sem privilegij ...
Joco Žnidaršič je izpostavil, da je imel privilegij, da je Slovenijo odkrival še v času, ko so obstajale še marsikatere od njenih lepot, ki jih danes ni več. Naročenim 400 fotografijam je za novo izdajo dodal še fotografije nekaterih lepot, za katere sam meni, da bi jih bilo potrebno ohraniti zanamcem. Slovenija se zelo spreminja, zato je vesel, da fotografira, kar se danes še da lepega fotografirati.
Seveda je v treh desetletjih nastal marsikateri biser sodobne arhitekture, na katerega smo lahko ponosni, je dodal Žnidaršič. Vedno bodo ostale tudi lepe gore, večjih posegov se bodo ubranila tudi zaščitena območja. Sicer pa bi se Slovenci morali zavedati, da je njihova dežela majhna in lepa in da bi bilo njene lepote potrebno ohraniti.
Pri knjigi je sodeloval še geograf Franci Novak. Preveril je vse podatke, napisal pripise k slikam in sestavil končni seznam fotografij. Sourednica knjige je Nina Žitko, za oblikovanje je poskrbel studiobotas.