Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Torek,
18. 12. 2012,
13.48

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 12. 2012, 13.48

9 let, 2 meseca

Kritika plažne literature v obliki stripa

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Strip-o-kritika je projekt, ki literarnega kritika postavlja v ustvarjalno vlogo, odpira možnosti drugačnega branja literarnih vsebin in se ukvarja s sprejemanjem literarnih sodb in analiz.

Strip-o-kritika, ki združuje kritiške stripovske scenarije različnih avtorjev, je izšla pri Inštitutu za raziskovanje inovativnih umetnosti (IRIU) in je eksperimentalni intermedijski projekt, ki so ga v okviru programa Trubarjeve hiše literature izvajali že eno leto, sprva predvsem na spletu, zdaj pa je z analizo plažne literature izšel tudi v knjižni obliki.

Avtorica projekta Maša Pfeifer izhodišča opiše skozi vprašanje vloge literarnega kritika kot ustvarjalca, ki se skozi pričujočo gesto lahko osvobodi mehanizmov analize in sodb. V kontekstu risane kritike, ki omogoča drugačna branja besedil, se kritikovo delo začne po principu filmske adaptacije romana, s pisanjem scenarija za strip po knjižni predlogi. Fabulo kritik preobrazi, v njo pa vstavi lastne analitične elemente, ki jasno izražajo njegovo sodbo. S citiranjem sloga, likov, prostora in dogodkov avtor ohranja referenco na recenzirano delo.

Na kritiko kot scenarij v dialogu odgovori tudi na vizualni ravni, na kateri se risar pojavlja v vlogi interpreta napisanega kritiškega scenarija.

Knjižna oblika Strip-o-kritika, ki uresničuje vse zapisano, je skozi svojo analitično perspektivo usmerjena v plažno literaturo, h refleksiji tega fenomena popularne kulture in k osredotočenju na vprašanje: Kaj in zakaj beremo?

Svoj kritiški pogled je skozi stripovski scenarij in likovno naracijo, ki je žanrsko razdeljena, izrazilo več avtorjev. Kritiki so med začrtanimi žanri s posameznega področja izbrali ključne avtorje prejšnjega in tega stoletja.

Grozljivko je skozi besedo obdelala Katja Perat in skozi sliko Ana Baraga, ljubezenski roman Maša Pfeifer, risala je Meta Šolar, o kriminalki piše Maša Pfeifer in riše Eva Jakimoska, znanstveno fantastiko analizira Ana Geršak in vizualizira Nina Bric, ezoterike se je tekstovno lotil Urban Zorko, likovno pa Maša Pfeifer.

Ne spreglejte