Torek, 19. 1. 2010, 12.44
8 let, 7 mesecev
Feri Lainšček napisal prvi slovenski roman v verzih
Roman z 39 poglavji, s 93 spevi in 1854 verzi, ki je napisan v strogi pesniški formi - jamskih devetercih s trojno rimo, je Lainšček posvetil psihoanalitiku Carlu Gustavu Jungu. Lainšček je roman v verzih Sprehajališča za vračanja snoval 12 mesecev. Nanj je močno vplivalo Jungovo pisanje, kar je zapisal v uvodu knjige: "Zavest o duhu globine, ki sem se mu dal na razpolago, je vplivala na njegovo vsebino skupaj z drugimi Jungovimi spoznanji."
Posebno literarno delo se deloma naslanja na tradicijo španske romance, v njem avtor narativno napetost gradi na prepletanju lirskih in dramskih momentov, sicer pa vsebina romana zajema sodobno, aktualno družbeno dogajanje. Gre za delo, ob katerem se bo bralec vprašal in zamislil nad vrednotami časa, v katerem živimo.
Likovno je roman z 39 likovnimi deli obogatila akademska slikarka Zora Stančič. Slikarka je z Lainščkom sodelovala že pri izdaji njegovih pesniških knjig Ne bodi kot drugi in Pesmi za ženski glas in zvonove. Knjigo, h kateri je spremno besedo prispeval pesnik in dramatik Ivo Svetina, je uredil urednik Nove revije Niko Grafenauer, je sporočil Jože Biščak iz agencije Giedon.