Sobota, 28. 11. 2015, 9.58
8 let, 7 mesecev
Beigbeder: Ljudje so razočarani, ko me spoznajo
Provokativni francoski pisatelj Frederic Beigbeder je letošnji gost Slovenskega knjižnega sejma. Pogovor z njim o Parizu in njegovih knjigah je vodila publicistka Vesna Milek, ki letos navdušuje s svojim romanom Razpoložena za Pariz.
Pisatelj, ki je bil videti vse prej kot ošabna in nezainteresirana oseba iz svojih romanov, je Milekovo in gledalce v polni debatni kavarni najprej navdušil z izjavo, da je kljub vsem kritikam o ljubezni srečno zaljubljen in poročen ter da je pred mesecem postal očka druge hčerke z imenom Oona.
Na provokativno vprašanje Vesne Milek, ali z novo ljubeznijo uničuje svoje prepričanje, da ljubezen traja le tri leta (o tem je napisal roman Ljubezen traja tri leta), je odgovoril, da včasih ljubezen traja le tri dni ali tri minute in da moraš biti res srečen, če traja več kot tri leta. Kot kaže, z novo ženo stopa v nova prepričanja.
Ko ga je Milekova povprašala, kako je z drogami zdaj, točnega odgovora nismo dobili. "Ko se me policisti ujeli med njuhanjem na avtomobilu, so me vprašali samo, zakaj tega ne počnem doma kot vsi drugi."
"Ko sem videl fotografijo mlade Oone O'Neill, sem se zaljubil vanjo. Želel sem vedeti vse o njej, zato sem šel v Švico, kjer sta imela s Chaplinom hišo. A ker je pisanje nevaren poklic, sem med potepanjem po Švici spoznal Laro, svojo bodočo ženo, ki je neverjetno podobna Ooni O'Neil, in se noro zaljubil vanjo. Poročil sem se in dobil drugo hčerko. Knjiga ti lahko spremeni življenje, ne samo bralcem, ampak tudi pisatelju," je v nasmehu povedal.
Z romanom Oona & Salinger, ki ga je Milekova označila za mojstrovino in so ga odlično ocenili tudi drugi kritiki, je želel, da bi ga končno jemali resno. V pogovoru za Huffington Post je namreč povedal, da ima občutek, da ga imajo v Franciji pogosto za neumneža. "Mogoče sem res, ampak kot pisatelj ne želiš, da te sodijo na podlagi tvoje osebnosti, ampak na podlagi pisanja. Lahko sem enfant terrible, dokler ljudje berejo moja dela in me jemljejo resno."
Vsak pisatelj ima svoj način pisanja. Beigbeder, družaben človek, ki je težko sam, najraje piše v hiški na atlantski obali, kjer postane popolnoma drugačna oseba.
"Ne potrebujem Twitterja in preostalih družbenih omrežij, saj se izrazim skozi knjige, filme in svoje junake. Zakaj bi svoje lepe stavke zastonj objavljal na Twitterju, če jih lahko pozneje objavim v knjigah in za to dobim še plačilo?"
Zvezdi večera na sejmu nista mogli mimo terorističnega napada v Parizu, ki se je zgodil 13. novembra. Kaj se je spremenilo po njem? "Marsikaj, a ne želim, da me strah zapre v stanovanje."
"Parižani se počasi vračamo v ustaljene tirnice. Ne damo se. Nisem strahopetec, da bi ostajal doma. Želim še naprej živeti svoje življenje. Sem Charles de Gaulle nočnega življenja in 13. november je napad na takšen način življenja. Boril sem bom, da mi tega ne vzamejo. Upam, da bo ženskam v Parizu še vedno dovoljeno hoditi v kratkih krilih," je z nasmehom končal temo o novem obdobju življenja po terorističnih napadih. Dodal je, da so "prekleti luzerji" dali smisel načinu življenja, kot ga živi on.