Sobota, 21. 9. 2013, 13.19
7 let, 3 mesece
ALUO na umetniškem sejmu v Berlinu

Ljubljanska likovna akademija se na berlinskem umetniškem sejmu predstavlja z deli svežih diplomantov. Vtisi? Interes med obiskovalci sejma za mlade slovenske umetnike je velik.
Ena izmed profesoric Ksenja Čerče z ALUO je organizatorje Preview Berlina 2013, sejma sodobne umetnosti, ki letos poteka že devetič, opozorila na kakovost študentske produkcije na ljubljanski umetniški akademiji. Temu je sledilo vabilo k prijavi, ki je temeljila na delu Jona Drganca, mladega umetnika, nedavnega diplomanta, ozadje uspešne uvrstitve v sejemsko sekcijo Focus Academy podaja profesor z ljubljanske akademije Žiga Kariž.
Ljubljanska akademija je delu Drganca za sejemsko predstavitev dodala še umetnine treh svojih svežih diplomantov, mladega umetnika Borisa Beje in umetnic Nine Čelhar in Žive Drvarič, za katere so presodili, da so njihova dela za mednarodni sodobnoumetniški prostor zanimiva. Tako je ljubljanska akademija edina nenemška umetniška šola, ki se je uvrstila v omenjeno sejemsko selekcijo. To je uspeh, pritrjuje Kariž, saj sodobnoumetniške sejme oblikujejo strogi izbori strokovnih komisij. Mladi umetniki se mednarodnemu ljubiteljskemu, zbirateljskemu in strokovnemu občinstvu predstavljajo z deli v različnih medijih, z risbami, slikami, objekti in fotografijami.
Stik z mednarodnim občinstvom in umetniškim sejmov je pomembna izkušnja za mlade umetnike pri njihovem prehodu iz institucionalnega zaledja umetniške šole do prestopa v umetniško neodvisnost. Prav to naj bi spodbujala selekcija Focus Academy, kjer se vsak dan med 19. in 22. septembrom v določenem sejemskem prostoru s svojim delom predstavlja eden od omenjenih mladih slovenskih ustvarjalcev in ustvarjalk.
In kakšni so vtisi z berlinskega sejma, ki je v teh dneh v polnem zagonu? Kariž, ki mlada umetnika in umetnici spremlja na sejemski predstavitvi, pravi, da je interes velik. "Obiskovalci sejma se izjemno zanimajo za dela mladih umetnikov, ki jih razstavljamo. Prav tako nam je uspelo navezati nekaj pomembnih stikov z nemškimi umetniškimi akademijami. Za študente oziroma mlade umetnike so tovrstne izkušnje zelo dragocene." Kariž še poudarja, da tovrstne uvrstitve in sodelovanja mlade umetnike postavljajo v središče mednarodnega umetniškega dogajanja. Na ta način pa jim nudijo izkušnje in znanja, ki so za uspešno delovanje znotraj polja sodobne umetnosti nenadomestljiva.