Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 2. 2015,
13.53

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 2. 2015, 13.53

9 let

Skrivnosti Indijancev na vašem krožniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Prišle so iz Severne Amerike in ostale za vedno. Stari Indijanci so nam zapustili slastno poljščino, brez katere ne bi bilo bučnega olja, iz katerega lahko naredimo potico, rižoto ali juho.

Buče, kot jih poznamo danes pri nas, izvirajo iz Severne Amerike, kjer so skupaj s fižolom in koruzo spletle posebno druščino, tako imenovano "druščino treh sester". Te tri poljščine so zaradi medsebojnih koristi namreč vedno gojili skupaj.

Sladko in hranljivo meso buče je severnoameriškim Indijancem pomagalo preživeti dolge zime. Pražene, pečene, posušene ali kuhane rezine sočnega mesa so kmalu zadišale tudi prvim Evropejcem, ki so brskali po zalogah indijanskih kuharic.

Indijanci so Evropejce še posebej navdušili z uporabo bučnih semen v zdravilne namene. Tako je Krištof Kolumb domov odpotoval z zajetno zalogo bučnih semen, sprva za krmljenje živali, v 17. stoletju pa so na avstrijskem Štajerskem stekle prve kapljice mamljivo dišečega zelenega olja.

Recepti z bučnim oljem, ki jih morate preizkusiti:

Potica z bučnim oljem

Sestavine:

4 jajca (ločimo rumenjake od beljakov) pol skodelice mlačne vode vanilijev sladkor pol skodelice bučnega olja 100 gramov neslanih praženih bučnih semen 150 gramov sladkorja v prahu 100 gramov kristalnega sladkorja 250 gramov presejane bele moke 2 žlički pecilnega praška

Priprava:

Pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija. Namastimo in pomokamo pekač za potico, na dno pekača posujemo bučna semena. Zmešamo rumenjake, vodo, sladkor v prahu, vanilijev sladkor in bučno olje. V drugi skledi naredimo sneg iz beljakov in navadnim sladkorje. Eno tretjino snega zmešamo z rumenjakovo maso, dodamo polovico moke in pecilni prašek, dobro vmešamo, nato v testo vsujemo še preostalo količino moke. Stresemo v pekač in pečemo 50 minut. Potico posujemo s sladkornim prahom.

Rižota z avokadom, rukolo in bučnim oljem

Sestavine:

3 skodelice riža sesekljana čebula kozarec belega vina en liter piščančje osnove 4 žlice olivnega olja skodelica naribanega parmezana 2 narezana avokada 100 gramov rukole četrt skodelice bučnega olja sol

Priprava:

Na olivnem olju popražimo čebulo, da postekleni, dodamo riž in pražimo dve minuti, nato prilijemo vino. Dodajamo piščančjo osnovo, počasi, da tekočina počasi povre. Na koncu zakuhamo še parmezan, dodamo avokado in mešamo, da se koščki razpustijo. Dodamo rukolo in bučno olje ter posolimo.

Bučna juha s kapljico bučnega olja

Sestavine:

kilogram zrezane buče 4 žlice olivnega olja sesekljana čebula čajna žlička kumine 750 ml zelenjavne jušne osnove 125 ml kisle smetane 2 žlici bučnega olja

Priprava:

V kozici segrejemo olje in svetlo popražimo čebulo, ki ne sme porjaveti. Popražimo kumino, dodamo narezano bučno meso in dušimo pet minut ter občasno pomešamo. Prelijemo z zelenjavno osnovo, zavremo in začinimo. Zmanjšamo ogenj in kuhamo še 15 do 20 minut, da se buča povsem zmehča. Juho zmiksamo z mešalnikom in dodamo kislo smetano. Ponovno narahlo segrejemo in nalijemo v vroče skodelice. Juho serviramo z nekaj kapljicami bučnega olja.

Namaz z bučnim oljem

Sestavine:

200 gramov mehke sveže skute četrt skodelice praženih bučnih semen (2 žlici semen drobno sesekljamo) 1 žlica bučnega olja žlica in pol gorčice sol in poper

Priprava:

V mešalniku dobro premešajte skuto s sesekljanimi semeni, oljem in gorčico ter začinite s soljo in poprom.

Po vrhu posujte s celimi bučnimi semeni in postrezite s črnim kruhom.

Bučno olje v sebi skriva toliko različnih načinov uporabe, da mu res ne smemo delati krivice in ga uporabljati samo za solatne prelive.

Vendar pozor: ne smemo ga kuhati ali uporabljati za praženje in cvrtje.

Ne spreglejte