Četrtek, 24. 5. 2012, 14.09
9 let, 3 mesece
Skriti sorodnik cabernet sauvignona

Ena takih vrst je cabernet franc, skriti bratranec cabernet sauvignona. Pravzaprav ni bratranec. Če smo natančni, je eden od staršev. Analize DNK so namreč pokazale, da je cabernet sauvignon nastal s križanjem cabernet franca in sauvignon blanca. Kot se za starše spodobi, je cabernet franc popolnoma zadovoljen v senci potomca. Nikoli ni namreč dosegel slave in priljubljenosti cabernet sauvignona, je pa pogosto dodan tej sorti, saj ima malce bolj mil, bolj saden okus. To pa zato, ker dozori prej. Bolj je tudi odporen proti zimskim zmrzalim, zato ga gojijo v pokrajinah z bolj ostro klimo.
V Franciji so ga začeli gojiti v 17. stoletju, ko ga je kardinal Richelieu prinesel v samostan Bourgueil. Od tam se je v naslednjem stoletju razširil na bordojska območja Fronsac, Pomerol in Saint-Emilion, ki slovijo po vrhunskih legah vinogradov. Tako je tudi cabernet franc postal vrhunsko vino. A ne za dolgo. Kaj kmalu so ga vzgajali le še za dodajanje cabernet sauvignonu in merlotu.
Šele zdaj se spet pojavlja kot samostojno vino. Izkazalo se je namreč, da potrošnikom prija bolj lahkoten okus. Prav tako je prijeten sopotnik hrani, še posebej italijanski in grški, prileže pa se tudi ob arabskih specialitetah, denimo ob kuskusu. Kot samostojno vino ga promovirajo v dolini Loire, ki sicer slovi po belih vinih, in na Madžarskem, kjer se je izkazalo, da je klima naravnost idealna za to sorto.