Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 8. 2011,
16.50

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 8. 2011, 16.50

9 let, 2 meseca

Letnik velikih pričakovanj v slovenskih vinogradih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Letošnji letnik slovenskih tako belih kot rdečih vin po oceni enologov veliko obeta. Edina nevarnost so lahko visoke temperature, ki presegajo 30 ali 35 stopinj Celzija.

Take temperature lahko povzročajo neenakomerno fiziološko dejavnost trte in povzročijo neravnotežje v grozdnem soku. Prepričljiva rdeča vina "Sicer pa enologi omenjajo predvsem fenolno zrelost, ki bo v letošnjem letu glede na vse agrotehnične ukrepe takšna, da bi tudi rdeča vina lahko prestopila tisto paradigmo, ki jo na mednarodnem trgu o Sloveniji razširjajo pivci in kupci. To je, da je Slovenija predvsem dežela belih vin, kar je logično, saj je razmerje 70 proti 30 odstotkom v korist belih vin," je ob dnevu vinogradnikov in vinarjev na sejmu Agra v Gornji Radgoni povedal direktor Vinske družbe Slovenije Dušan Brejc. Manj grozdja na Primorskem, več v Podravju in Posavju Po predvidevanjih bo 25 družbenikov Vinske družbe Slovenije letos natrgalo 39.500 ton grozdja, kar je približno 3000 ton več kot lani. Manj ga bo na Primorskem, nekaj več v Podravju in Posavju. Tudi odkupili naj bi ga nekaj več kot v preteklem letu.

"Očitno je 2200 vinogradnikov zunaj sistema, ki jih tudi zajamemo in od katerih odkupujemo grozdje. To so predvsem tisti, katerih vinogradi so manjši od pol hektarja, kar kaže, da se morda povpraševanje po grozdju strukturno drugače premika kot v prejšnjih dveh ali treh letih," je povedal Brejc. O odkupnih cenah grozdja konkretno ni mogel govoriti, v povprečju pa naj bi za kilogram grozdja plačevali okoli 50 centov.

"Bolj bo treba povezovati vino in turizem" Brejc je spregovoril tudi o stanju na vinskem trgu in dejal, da je opaziti pozitivne premike, bolj pa bo treba povezovati vino in turizem. Trendi do leta 2016 kažejo na padec porabe vina v EU, pozitivni trendi pa se pojavljajo predvsem pri penečih vinih.

Peti temeljni trgi so Kitajska, ZDA, BiH, Nemčija in Srbija Uvoz vina se je lani v Sloveniji prvič zmanjšal, sicer pa imamo že od leta 2006 negativno bilanco med izvozom in uvozom vina. Slovenija vina po Brejčevih besedah ne sme izvažati v 60 držav, temveč mora več narediti na petih temeljnih trgih, kjer proda več kot pol milijona litrov, to pa so Kitajska, ZDA, Bosna in Hercegovina, Nemčija in Srbija.

Vinski družbi Slovenije sta se pridružila Vinag Maribor in Dveri Pax Vinsko družbo Slovenije sestavlja 25 družbenikov, ki so glavni dobavitelji vina na slovenskem trgu ter specialisti znotraj posamičnih vinskih kategorij. Letos sta se ji pridružila dva nova, Vinag Maribor in Dveri Pax Jarenina. Družbeniki deleže pri javni prodaji vina, ki je tudi v prejšnjih letih znašala 50 odstotkov ali več, povečujejo, kar pomeni, da s tem zagotavljajo reprezentativnost družbeniške organizacije, je še povedal Brejc.

Ne spreglejte