Petek, 13. 1. 2012, 12.53
9 let, 2 meseca
Etično nesporen foie gras?

Verjetno vsi vemo, kako se dobi foie gras, znana gurmanska delikatesa. Gre za postopek, v katerem se gosi in race prisilno hranijo s pomočjo cevi, s katero jim v želodec dovajajo velike količine koruze in olja. Jetra tako postanejo zamaščena in do desetkrat večja od normalnih jeter. Proizvodnja foie grasa je v nekaterih državah prepovedana zaradi mučenja živali. Foie gras so poznali že v antičnem Egiptu, danes so največji proizvajalci in potrošniki te poslastice Francozi.
Sedemindevetdeset odstotkov foie grasa pridobijo s postopkom prisilnega hranjenja s pomočjo cevi, nekateri pa ga poskušajo pridelovati na živalim bolj prijazen način. Ta vključuje hranjenje brez cevi in z manjšo količino hrane. James Martinez iz Martinez Fine Foods za britanski Independent pojasnjuje, da se na tradicionalen način gosi in race hranijo ročno in živijo dlje. Seveda jih na koncu zakoljejo in pojejo, vendar v procesu pitanja živali manj trpijo. Proces je daljši in dražji, kar je razlog, zakaj večina živali pita strojno.
Obstaja tudi t. i. faux gras, ki ne nastane s prisilnim hranjenjem, pač pa je navadna gosja ali račja jetra, ki se ji primeša več maščobe. Za poznavalce in ljubitelje pravega fois grasa verjetno ni dvoma, kateri naj bi bil boljši.
Borci za pravice živali trdijo, da etično pridelan foie gras ne more obstajati in da gre le za marketinško potezo, s katero se zavajajo kupci. Obstajajo gibanja za prepoved prodaje foie gras, ki se kljub temu, da se v večini zahodnoevropskih držav ne sme proizvajati, lahko prodaja. V kampanji za prepoved foie grasa v Veliki Britaniji je zelo aktiven igralec Roger Moore, nekdanji James Bond.