Nedelja, 3. 11. 2013, 11.24
9 let, 1 mesec
Aroma brinovih jagod v mesnih jedeh, džinu ali sladicah

Do brinovih jagod se prebijemo stežka, zato jih nabirajmo v rokavicah. Če se sprašujete, zakaj bi nam koristile grenke brinove jagode, vas bo morda presenetilo, da brin velja za pravo kulinarično piko na i mnogim jedem. V zeliščarstvu velja, da poparki iz posušenih in zdrobljenih brinovih jagod razkužujejo, spodbujajo izločanje želodčnih sokov, žene na vodo, blaži revmo. Uporablja pa se tudi brinovo eterično olje.
Brinove jagode, sveže ali posušene, so polne, nenavadne arome. Uporabljamo jih cele ali zdrobljene, z njimi pa obogatimo enolončnice, omake, marinade in nadeve, ki se podajo svinjini, kunčjemu mesu, govedini, divjačini ali rački.
Ne gre pozabiti niti na džin, ki mu prav brin, njegovi storžki, daje značilno grenčino. Beseda džin izvira prav iz francoske besede za brinovo jagodo, genièvre, tako pa Francozi tudi pravijo tej priljubljeni alkoholni pijači. Nenazadnje pa so zelo zanimivi tudi recepti za sladice, ki jim dodajamo brin.
Začnimo s koktajlom. Potrebujemo: 350 mililitrov vode 200 gramov sladkorja 6 posušenih brinovih jagod 2 grenivki 250 mililitrov svežega grenivkinega soka žlico in pol džina
150 mililitrov vode, 55 gramov sladkorja in zdrobljene brinove jagode zmešamo v ponvi in segrevamo, dokler voda ne zavre in se sladkor v njej ne raztopi. Ogenj ugasnemo in počakamo pol ure, da se okusi prepojijo. V drugi kozici ali ponvi zavremo preostalo vodo in sladkor, nato odstavimo in počakamo, da se sladkorni sirup ohladi. Zmešamo oba sirupa in ohladimo v hladilniku, nato sirup precedimo, da ujamemo zdrobljene brinove luščine. Prelijemo z grenivkinim sokom, premešamo in dodamo še džin. Zamrznemo v zamrzovalniku, dokler se ne začnejo tvoriti kristali. Z granito nadevamo kozarčke, ki jih okrasimo s koščki grenivke.
Za glavno jed potrebujemo: štiri precej debele svinjske zrezke z veliko maščobe eno veliko in dve manjši čebuli štiri cela in tri na kose narezana jabolka sol in sveže mlet črn poper nekaj listov svežega žajblja nekaj brinovih jagod olivno olje deciliter jabolčnega ciderja
Pečico nastavimo na 200 stopinj Celzija. Zrezke dobro natremo s soljo in poprom. V veliki in težki ponvi segrejemo olje in popečemo zrezke na vseh straneh za kakšno minuto. Odstranimo zrezke iz ponve in jih prekrijmo z alu folijo. V ponev stresemo na kolesca narezano čebulo, jabolčne rezine, žajbelj in brinove jagode, ki smo jih prej zdrobili s ploskvijo noža. Zrezke položimo na čebulo, sadje in zelišča, vmes pa postavimo še cela jabolka. Prelijemo z jabolčnim ciderjem, začinimo po okusu in v pečici pečemo približno pol ure, dokler zrezki in jabolka niso pečeni.
800 gramov jabolk kilogram in pol razkoščičenih sliv kilogram in pol sladkorja 15 brinovih jagod
Jabolka očistimo in narežemo na kose. Skupaj z razkoščičenimi slivami jih stresemo v lonec z debelim dnom. Dodamo toliko vode, da pokrije sadje, in počasi zavremo. Zmanjšamo ogenj in pustimo, da se sadje zmehča, občasno premešamo (približno 45 minut). Nad veliko skledo postavimo veliko cedilo, ki ga prekrijemo z gazo. Vanj nadevamo sadno kašo in tako pustimo čez noč oziroma vsaj 12 ur, da se izteče sok. Sok stehtamo ali izmerimo – na vsakih 600 mililitrov dodamo 450 gramov sladkorja. Prelijemo v kozico. Brinove jagode zdrobimo in zavežemo v culico iz tanke gaze. Položimo v sadni sok, ki ga nežno segrevamo in ves čas mešamo, da se sladkor raztopi. Zavremo in pustimo vreti do temperature 104,5 stopinje Celzija. Če nimamo termometra, opravimo preizkus želiranosti. V žele pomočimo žlico, jo postavimo za nekaj trenutkov hladilnik – ko potegnemo čez hrbet žlice s prstom, se mora žele nagubati. Ko je žele pripravljen, odstranimo vrečico z brinovimi jagodami in ga prelijemo v čiste in tople kozarce za marmelado.