Sreda, 22. 7. 2015, 13.24
8 let, 8 mesecev
Zakaj so televizijski vampirji in zombiji tako priljubljeni?
Pravijo, da je zombijevska serija Fear the Walking Dead med bolj pričakovanimi novosti letošnjega poletja. V ozadju njenega ustvarjanja je ameriška televizijska in produkcijska hiša AMC, katere program je mogoče pri nas spremljati od novembra lani.
In kot še zagotavlja Kirkman, zombiji, ki jih bo mogoče videti, ne bodo tako zelo strašljivi, ne tako gnilobni in propadajoči. Nasilje, ki ga bo mogoče videti bo čim bolj skrb vzbujajoče, temni momenti zgodbe pa bolj ali manj s človeškim obrazom – kar koli si že pod tem predstavljajo ustvarjalci. Serija o propadanju sveta in o živih mrtvecih tako stavi na čustva in ne na junaške borbe in zmage.
Pri čemer je drugače pri zombijih in vampirjih, ki niso ne mrtvi in ne živi. So lahko strašljivi in grozljivi, pa ne nujno, kot tudi ne nujno skrivnostno erotično privlačni. Velikokrat prav vsakdanji, kdaj nemočni, pogumni, nesrečni, bojeviti, zmagoviti, zaljubljeni …
Drugače je z zombiji, ki prihajajo s Karibov, s Haitija, kjer pod tem pojmom opisujejo pojav oživljanja mrtvega telesa z magijo. Živ model zanje, kot je še zapisal Vogrinec, so sužnji afriškega rodu, ki so jih zgodnji zahodnoevropski kapitalisti prepeljali na Zahod.
Za pojem zombi zapisano, da gre po nekaterih verovanjih za mitološko bitje, ki je s pomočjo magije oživelo. V ekspresivnem smislu pa da se s tem naslavljamo osebo, ki je počasna v svojih reakcijah, brezvoljna in neobčutljiva za okolico.
Zombiji so ljudje, ki pa se ne vedejo več kot ljudje, niti niso tako videti, je zapisal Žižek. "Na najosnovnejši ravni naše človeške identitete smo vsi zombiji. Biti zombi pomeni nično človečnost, nečlovečno/mehanično jedro človeškosti," je dodal. Zato šok ob srečevanju z zombijem ne predstavlja spoznavanja s tujo entiteto, temveč gre za šok ob soočanju z zanikano človečnostjo.
A živi mrtveci kažejo, da se življenja kljub vsemu ne da kar tako zatreti. Žeblje krste je mogoče izbiti in vstati od mrtvih. Tako je sporočilo, ki ga prihajajoča serija Fear the Walking Dead – kar je seveda pred premiero mogoče razbirati in ugibati le na podlagi namigov in napovedih – v tem kontekstu morda prinaša, prav to, da je v propadajočem svetu mogoče obstati s pomočjo ljubezni.
Torej na podlagi povezovanja posameznikov v tandem, skupnost, temelječo na zaupanju, solidarnosti in zavezništvu. Morda je to ena od možnosti, ki jo bo mogoče videti, razbirati na televizijskih zaslonih, če le ne bo pomen družine in partnerstva zavezan kakšni drugi ideji ali celo moraliziranju. Morda pa je ljubezen lahko tudi tista, ki preusmerja pozornost posameznika od družbenega dogajanja, ga vleče stran od izpostavljenega in aktivnega položaja v svetu. Ali pa je poudarek ravno na tem, da je v navezovanju, povezovanju in sodelovanju moč. A kot rečeno, več bo jasno avgusta.