Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 2. 2012,
14.09

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 2. 2012, 14.09

9 let

Vse nared za Slovenski teden glasbe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Organizatorji Slovenskega tedna glasbe, ki bo letos na več lokacijah potekal premierno, so predstavili pester in zanimiv program festivala, ki bo proti koncu marca zavzel Ljubljano.

Ekipa prvega Slovenskega tedna glasbe, ki bo med 21. in 25. marcem na različnih ustaljenih glasbenih prizoriščih v Ljubljani, je na današnji tiskovni konferenci predstavila pester program, ki bo zapolnjeval dneve in večere med sredo in nedeljo, pri čemer rdečo nit predstavlja glasba – predvsem slovenska.

Letošnji Slovenski teden glasbe le uvod v mnoge, ki prihajajo

Bojan Rojko, ki skupaj z Mašo Pavoković skrbi za odnose z javnostmi in promocijo Slovenskega tedna glasbe, je predstavil sodelavce tega edinstvenega glasbenega dogodka, nato pa so – ob Pavokovićevi in Rojku – svoja področja predstavili še direktorica STG Mateja Koren, glasbena producenta festivala Andrej Sevšek in Žiga Klančar ter predstavnik British Councila, ki izdatno podpira razvoj podobnih dogodkov pri nas, James Hamspon. Kot je povedala Mateja Koren, je letošnji pionirski festival le uvod v prihodnje, saj želijo, da STG postane mednarodno poznan in priznan glasbeni dogodek, ki bo združeval tako izvajalce kot strokovnjake.

Slovenski teden glasbe (STG) je povsem nov projekt na slovenskih tleh, ki se zgleduje po podobnih dogodkih in glasbenih konferencah v tujini, njegov namen pa je predvsem informirati, motivirati in promovirati domačo glasbeno produkcijo doma in na tujem. Organizatorjem je uspelo k sodelovanju privabiti tudi pomembna imena iz festivalskega sveta zunaj Slovenije, zanimiva pa bodo tudi predavanja nekaterih vidnejših glasbenih novinarjev in drugih strokovnjakov.

Letošnji festival bo v ospredje postavil klubsko in popularno glasbo, potekal pa bo na dveh ravneh: na glasbenem festivalu se bo predstavilo petnajst slovenskih bendov, v petih dneh pa se bodo odvijale tudi številne delavnice in konference.

Kdo bo nastopil na največjih evropskih festivalskih odrih?

Na festivalskem delu STG bo v štirih večerih nastopilo petnajst domačih glasbenih skupin, ki so jih v tekmovalni program festivala uvrstili predstavniki mednarodnih glasbenih festivalov – madžarskega Sziget, hrvaškega Terranea, srbskega Exita ter avstrijskega Waves Wienna – ki so zgolj na podlagi glasbenih posnetkov, ki so jih v poslušanje prejeli brez imen izvajalcev. Tako so izluščili najboljše, kar po njihovem mnenju trenutno ponuja slovensko glasbeno prizorišče. Kot je na tiskovni konferenci poudaril eden od glasbenih producentov STG, Andrej Sevšek, je zanimivo to, da so kljub nekaterim že uveljavljenim domačim izvajalcem, ki so se prijavili na izbor, tuji poznavalci izbrali predvsem "newcomerje", za katere pa gre pričakovati, da bodo v obdobju desetih, petnajstih let krojili slovenski "mainstream".

Izbrani glasbeni izvajalci, ki se bodo predstavili na večernih koncertih, ki bodo med festivalom potekali v Kinu Šiška, Orto baru, Gala hali in klubu K4, so: Barely Modern, Beatmyth, Dandelion Children, Dežurni krivci, Hex, Last Day Here, London, Mojcart, Neomi, Noctiferia, The Tide, Toronto Drug Bust, ŠKM Banda, Torul in Werefox.

Predavanja in delavnice glasbenih strokovnjakov

S predavanji in delavnicami, ki bodo zapolnjevali dnevni program Slovenskega tedna glasbe, bodo odpirali pereče teme z glasbenega področja – vse od problematike in zakonitosti avtorskega prava, vpogleda v delovanje glasbenih organizacij, založniških trendov, glasbenega novinarstva, pa do tega, kaj glasbenikom pomaga pri prodoru na tuje glasbene trge in kakšen je pomen glasbenih videospotov za glasbo nasploh.

Delavnico o glasbenem novinarstvu bo tako vodil profesor novinarstva na fakulteti za družbene vede, doc. dr. Marko Milosavljević. Sledili ji bosta predavanji dveh vrhunskih strokovnjakov iz tujine – Si Hawkins je urednik enega vodilnih angleških časopisov The Clash, Tim Cooper pa glasbeni novinar, ki je kot neodvisni novinar intervjuval že skoraj vse pomembne obraze iz sveta glasbe, je pa tudi avtor številnih strokovnih člankov s področja glasbe.

PR delavnico o komuniciranju z javnostmi, ko gre za glasbene dogodke in produkte, bosta vodila Bojan Rojko, eden vodilnih piarovcev s področja glasbe pri nas, ter Sanjin Djukić, ki za odnose z javnostmi skrbi pri srbskem festivalu Exit.

O pravnih izhodiščih glasbene industrije bodo spregovorili predstavniki Slovenskega glasbenoinformacijskega centra (SIGIC), Združenja skladateljev in avtorjev za zaščito avtorske pravice Slovenije (SAZAS), Urada za intelektualno lastnino in Zavoda za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije (Zavod IPF).

Pregled trenutnega stanja svetovne glasbene scene in založniški trendi bodo domena Britanca Daniela Millerja, direktorja založbe Mute Records.

Zadnja, sobotna delavnica pa bo namenjena kritičnemu vpogledu v slovensko produkcijo glasbenih videospotov. Vodil jo bo Matic Majcen, urednik spletne revije o glasbenih videospotih Podoba – Glasba.

Za finale The Subways in razglasitev zmagovalnih bendov

V nedeljo, 25. marca, se bo prvi Slovenski teden glasbe zaključil s sklepnim koncertom skupine The Subways z gosti, pred katerim bodo razglasili, kateri bendi bodo nastopili na katerih glasbenih festivalih. Še nekaj tehničnih podrobnosti – dnevna vstopnica za STG, ki bo omogočala vstop na vse dogodke določenega dne, bo stala 10 €, za štiridnevno vstopnico, s katero se bo možno udeležiti vseh naštetih dogodkov med festivalom, pa bo treba odšteti 30 €. Organizatorji obljubljajo, da bodo vstopnice za prodajo na voljo v roku enega tedna.

Ne spreglejte