Ponedeljek, 3. 6. 2013, 10.52
9 let
Sonce pozdravlja novo izdajo festivala Kino Otok

Izolski Manziolijev trg je že pozdravil veliko platno, na katerem se bodo vse do nedelje vrstile najrazličnejše filmske pripovedi. Prvi trije dnevi bodo minili v lokalnih barvah – prvi večer bo zaznamoval prvi slovenski igrani zvočni celovečerec Na svoji zemlji, katerega projekcijo bosta s spominom na snemanje 65 let starega filma o uporu primorskih partizanov proti okupatorju pospremila igralca Štefka Drolc in Aleksander Valič. Festival bodo obiskali tudi ustvarjalci Tematske poti Na svoji zemlji, Društvo Baška dediščina, ki je lani izročilo filma trajno vrisalo v prizorišča snemanja v vaseh Baške grape. Za obiskovalce izolske projekcije filma tako Kino Otok pripravlja brezplačen izlet in ogled tematske poti v soboto, 15. junija.
V zgodovino se bo festival podal tudi v sredo, ko si bodo njegovi obiskovalci lahko ogledali srbski dokumentarec Želimirija Žilnika Ena ženska, eno stoletje – film, ki slika zgodbo stoletne Dragice Srzentić, v Istri rojene lucidne gospe z neverjetnim spominom, ki je bila med drugim pomemben člen predvojnih intelektualnih krogov kot kaznjenka v času informbiroja, v nasprotju z mnogimi danes pa ne ustvarja sodobne različice nekdanjih časov. O osmih državah in sistemih, ki jih je preživela, pripoveduje z dostojanstvom, brez grenkobe.
Otok v Ljubljani bodo v Kinodvoru sklenili najmlajši: v torek, 18. junija, s predstavitvijo filmov, ki jih bodo izdelali na letošnji delavnici Vesela kamera, od 15. junija pa bosta malčke v programu animiranih filmov navduševala še Pika in Packa (Lotta Geffenblad, Uzi Geffenblad), s katerima se bodo gledalci predpremierno srečali v Izoli.
V Slovensko kinoteko bo duh letošnjega Kino Otoka iz Izole prinesel režiser Sylvain George, ki bo 10. junija pospremil projekciji svojih filmov K Madridu – skeleča svetloba! in Okruški (moja usta, moj upor, moje ime). Naslednji dan, 11. junija, bo v Kinoteki na ogled še Zgodba Mikka Niskanena – Režiserjeva pot k človeškosti , ki jo bodo predvajali samo v Ljubljani! V portretnem dokumentarno-kolažnem triptihu se veliki cinefil, filmski publicist in režiser Peter von Bagh poklanja izjemni avtorski osebi finskega filma – režiserju, igralcu in scenaristu Mikku Niskanenu.