Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Četrtek,
23. 4. 2015,
13.47

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 4. 2015, 13.47

9 let, 2 meseca

Nihče ne bi plačeval že tako bogatim glasbenikom

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Glasbeni servis Tidal, ki ga je ustanovil Jay Z in ki so ga podprla največja svetovna glasbena imena, zgolj po mesecu dni delovanja že kaže znake propada.

Glasbeni servis Tidal, prek katerega si lahko po plačilu mesečne naročnine neomejeno pretakate glasbo z visoko kakovostjo zvoka, je začel delovati konec marca. Začetek delovanja so oznanili s pompoznimi videi, v katerih so velika glasbena imena, kot so Jay Z, Beyonce, Alicia Keys, Daft Punk in Madonna, z veliki besedami pospremila podpis pogodbe o sodelovanju.

Glasbeniki in glasbenice so s Tidalom želeli ustanoviti glasbeni servis, kakršni so že na primer Deezer, Spotify in Pandora, le da bi Tidal glasbenikom in glasbenicam namenil 75 odstotkov, medtem ko jim drugi servisi namenijo le polovico prihodkov od prodaje njihove glasbe. Prav to, da je bil servis namenjen predvsem večanju dobička že tako premožnih glasbenikov, je verjetno eden glavnih razlogov, da Tidal po enem mesecu delovanja že ni več med 700 največkrat prenesenimi aplikacijami v Applovi trgovini, povečala pa se je uporaba konkurenčnih storitev.

Glavna napaka: ni brezplačne uporabe Kot poroča Guardian, je Jay Z za vzpostavitev Tidala kupil podjetje Aspiro, za katerega je odštel 52 milijonov evrov, uporaba storitve pa precej drago stane tudi njene uporabnike in uporabnice. Uporaba Tidala stane namreč šest oziroma 12 evrov na mesec za zvok visoke kakovosti. Tidal v nasprotju z drugimi podobnimi storitvami nima možnosti brezplačne uporabe, prav tako ima dražjo naročnino. Neomejena uporaba Deezerja na primer stane sedem evrov na mesec.

Proti tudi drugi glasbeniki in glasbenice Nosu pa nad storitvijo Tidal ne vihajo zgolj uporabniki in uporabnice, temveč tudi drugi glasbeniki. Marcus Mumford iz skupine Mumford and Sons je za revijo NME na primer dejal, da se skupina ne bi pridružila Tidalu, tudi če bi jo prosili, in dodal, da imajo velike glasbene skupine tudi druge možnosti za služenje denarja. Po njegovem mnenju trditve, da je storitev v lasti glasbenikov in glasbenic, pomeni zgolj, da je v lasti tistih najbogatejših v svetu glasbe.

Podobnega mnenja je tudi Ben Gibbard iz skupine Death Cab for Cutie, ki je za Daily Beast povedal, da ne more podpirati glasbenikov in glasbenic s premoženjem, vrednim na stotine milijonov dolarjev, ki se pritožujejo, da niso dovolj plačani. Lily Allen je na Twitterju zapisala, da je Tidal v primerjavi z drugimi primerljivimi glasbenimi storitvami predrag in da s tem le še dodatno spodbuja ilegalno nalaganje glasbe.

Ne spreglejte