Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 4. 2013,
16.50

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 4. 2013, 16.50

9 let, 2 meseca

Na Kitajskem odpovedali projekcije filma Django brez okovov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Uradni viri pravi, da so kitajski kinematografi projekcije filma odpovedali zaradi tehničnih težav, blogerji pa trdijo, da zaradi prikaza frontalne golote moškega telesa.

Enajsti april bi moral biti datum, ko bi v kitajskih kinematografih svojo premiero doživel Tarantinov Django brez okovov – kot pa poročajo tuji mediji, projekcij v kinodvoranah ni bilo. Mediji na Kitajskem pravijo, da so bile preložene zaradi tehničnih težav, medtem ko neuradne novičarske spletne strani in blogerji trdijo, da se je to zgodilo, ker je v filmu mogoče jasno videti golo moško telo.

Kot piše na družabni spletni strani Sina Weibo, naj bi se premierne projekcije sicer začele, po eni minuti filma pa so bile tudi prekinjene. Na enem od blogov je recimo pisalo: "Po eni minuti se je film ustavil. Zaposleni so prišli v dvorano in rekli, da so (filmski cenzorji) poklicali in dejali, da se mora projekcija preložiti!!! Mi lahko kdo pove, kaj se dogaja?!"

Kot piše na spletni strani Sohu, naj bi mreža kinematografov Shanghai United Circuit, ki jo ima v lasti država, izdala zahtevo, da kinematografi projekcijo odložijo in vrnejo denar za vstopnice.

Film že prilagojen prvotnim zahtevam cenzorjev Film Django brez okovov je sicer Tarantino že prilagodil zahtevam kitajskih cenzorjev – omilil je barvo krvi, jo pobarval v malce temnejšo in manj vpadljivo kot v izvirniku, njene curke pa spremenil v nekoliko nižje. "Ta prilagoditev zanj pomeni napredek, ne samo kompromis," je dejal predsednik kitajske podružnice Sony Pictures Zhang Miao. "Prelivanje krvi in nasilje sta le orodji za doseganje namena filma, zato majhne prilagoditve ne bodo vplivale na temeljno kakovost. Quentin ve, kako to prilagoditev izvesti, nujno je, da je to storil prav on."

S tem bi Django brez okovov postal prvi film, ki bi si ga ogledali prebivalci vse Kitajske – in to celo v izvirnih 165 minutah. Na Kitajskem se navadno namreč filmi strogo cenzurirajo. V Skyfallu je tam manjkal ves prizor, v katerem James Bond v Šanghaju ubije varnostnika, Atlas Oblakov pa je bil zaradi spolno obarvanih prizorov skrajšan za kar 40 minut.

Na črnem trgu naj bi se sicer kopije Djanga prodajale že več tednov. In zakaj hollywoodski studii sploh privolijo v cenzuro? Kitajska trenutno velja za drugi najmočnejši filmski trg na svetu (za ZDA), kar pomeni, da se Hollywoodu to še kako splača.

Ne spreglejte