Torek, 2. 4. 2013, 14.27
9 let, 2 meseca
Matevž Luzar: Kam se lahko usede Milena Zupančič? K Poldetu Bibiču, seveda!

"Mislim, da gre za precej klasično zgodbo nekoga, ki misli, da je poglavje že končano, potem pa ugotovi, da za življenje nikoli ni prepozno. To je glavna tema filma: nikoli ni prepozno, pa če si star 20 ali 70 let. Vsi imamo možnost, da odkrivamo nove stvari, moramo pa iti čez edino prepreko – sebe."
Srečen za umret, celovečerni prvenec mladega režiserja in scenarista Matevža Luzarja, je na lanskem Festivalu slovenskega filma nanizal zajetno število nagrad: vesne za najboljši scenarij, fotografijo, scenografijo, kostumografijo, ton, pa tudi nagrado občinstva za najboljši film.
Film pripoveduje o upokojenemu učitelju glasbe Ivanu (Evgen Car) – ta je prepričan, da je njegovo življenje postalo sivo, dolgočasno in da lahko čaka le še na konec. Preseli se v dom starejših občanov, kjer namerava početi prav to, a mu tam pot prekriža radoživa upokojenka Melita (Milena Zupančič), ki ga popelje v svet računalnikov, radosti, sveže ljubezni in na novo odkritega veselja.
Pri Luzarju in njegovi igralski zasedbi pa ne gre le za medgeneracijsko sodelovanje – s Carjem, s katerim goji veliko mero medsebojnega zaupanja, je sodeloval že pri svojemu kratkemu filmu Vučko, obenem pa se je s filmom Srečen za umret poklonil zgodovini slovenskega filma. V njegovem celovečercu je svoje zadnje, pa čeprav kratke minute na velikem platnu doživel pokojni Polde Bibič – in ker je glavna ženska vloga pripadla Mileni Zupančič, je Matevž to priložnost izrabil za spomin na njuno skupno filmsko preteklost. "Le kam se lahko Milena usede, ko je jezna na Evgena? Samo k Poldetu Bibiču, seveda. Povezave, ki izhajajo iz filmske zgodovine, me zelo zanimajo. So skriti 'cukrčki' filma."
Da je film tak, kot je, se lahko, kot pravi sam, zahvali svoji celotni filmski ekipi. "Zaradi ljudi, ki so pri filmu sodelovali in nadgrajevali moje ideje, je film boljši," pravi režiser in poudarja, da je pri vsakem filmu spoznal ljudi, s katerimi še želi sodelovati. Tokrat recimo ceni pomoč skladatelja Draga Ivanuše. "On je bil v montaži poleg montažerja Miloša Kaluska eden najtesnejših sogovornikov. Ne samo o glasbi, temveč tudi o samem filmu. Drago je vrhunski skladatelj, z njegovo glasbeno podobo je film ogromno pridobil."
In tako kot se za klasično formulo boy-meets-girl spodobi, je tudi Matevževa ljubezenska afera naletela na ovire – želel si je na AGRFT, a mu je trikrat spodletelo. Ker je hotel izpopolniti znanje s področja psihologije, sociologije in filozofije, se je vpisal na teologijo. "V tem času sem se začel tudi intenzivneje izobraževati in delati scenarije, hodil sem na delavnice in mislim, da filmov, ki sem jih naredil po sprejetju na Akademijo, ne bi mogel posneti, če ne bi imel te izkušnje. Bolje je, da sem na Akademijo prišel starejši, da sem lahko pri ustvarjanju črpal iz dobljenega znanja. Tri leta teološke so me nedvomno zaznamovala. Naučil sem se razmišljati."
Mladi režiser bi za svojega mentorja z veseljem vzel enega od režiserjev, kot so Francis Ford Coppola, Martin Scorsese ali France Štiglic, na svoj način pa občuduje tudi Wesa Andersona, še posebej po njegovem zadnjem filmu Kraljestvo vzhajajoče lune. "Njegovo kariero spremljam že od samega začetka – zmeraj se mi je zdelo, da pri posameznem filmu kakšne stvari ni so izpadle tako, kot si je predstavljal, v tem filmu sem pa prvič začutil, da se mu je vse lepo zložilo. On se zna pri ustvarjanju filma igrati in raziskovati – to me navdušuje, tudi sam hočem to početi."
Kljub svoji avtorefleksiji pa Luzar tudi poudarja, da je pri ustvarjanju in tudi v samem življenju treba razumeti, da posameznik določene odločitve sprejme v skladu s stanjem, v katerem se v tistem trenutku nahaja, in da ravno zaradi tega odločitev ne smemo obžalovati. "Ko v življenju sprejemaš odločitve, moraš upoštevati to, da si imel v tistem danem trenutku na razpolago določene informacije, določeno znanje in si se glede na to najbolje odločil. Ne očitam si tega, kaj bi bilo, če bi kaj naredil drugače. Zdaj je to nepomembno. Pomembno je to, da nek film nagovarja gledalca in da nekaj od njega odnese."
"Tehnologija je navsezadnje pomembna tudi za filmsko distribucijo. Video 'on demand', recimo. Je edini odgovor na piratiziranje filmov in edini pravi poslovni model za prihodnost. Industrija ga mora še posvojiti – razmišljanje se mora spremeniti, generacije se morajo zamenjati. Ampak se bo zgodilo. Na koncu bomo lahko gledali film v kinu, istočasno pa ga bo mogoče gledati tudi doma."
In kaj bi v prihodnosti slovenskega filma še lahko igralo veliko vlogo? "Mislim, da je nujno, da bi bil film tudi predmet v osnovni ali srednji šoli. Obstaja kup dobrih filmov, tudi slovenskih – gre za neko osnovo. Gre za splošno razgledanost, ki jo moramo negovati."