Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 12. 2012,
14.50

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 12. 2012, 14.50

9 let

Koliko je Psy zaslužil z Gangnam Style?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Gangnam Style je največkrat gledan video na YouTubu vseh časov, a glavni vir dohodka za južnokorejskega raperja so oglasi.

Primer uspešnice Gangnam Style ponuja zanimiv vpogled v ekonomijo glasbene industrije danes. Korejec Psy je letos svoje milijone zaslužil s kliki, medtem ko mu je prodaja skladbe v digitalni obliki na spletu prinesla "drobiž". Z Gangnam Style je seveda obogatel tudi njegov menedžer in, nekoliko presenetljivo, tudi Psyjeva babica, večina prihodkov pa ni prišla iz Koreje ali Azije, temveč kar iz ZDA.

S samo eno skladbo je 34-letni Park Jae Sang oziroma PSY postal milijonar. Po poročanju Associated Pressa naj bi Psy z ekipo letos nabral 7,9 milijona ameriških dolarjev oziroma šest milijonov evrov, a od prodaje skladbe na spletu v rodni Južni Koreji bo Psy letos dobil samo 60 tisoč dolarjev oziroma 45.800 evrov.

Prihodki od YouTuba Gangnam Style je največkrat gledan video na portalu YouTube vseh časov, ki je s skoraj 900 milijoni ogledov prehitel prejšnjega rekorderja, Justina Bieberja in video za skladbo Baby. Psy in njegovi zastopniki pri YG Entertainment naj bi tako od oglasov, ki se pojavljajo na YouTube, dobili 870 tisoč dolarjev oziroma 664 tisoč evrov. Toliko je zaslužil tudi YouTube, ki pobere polovico prihodkov od oglasov.

A Psy in YG Entertainment dobita dohodke tudi od vseh parodij skladbe. Google namreč zazna posnetke, ki uporabljajo vsebine, za katere imajo avtorske pravice drugi. Avtor lahko zahteva umik posnetka, ali pa pusti, da ta ostane na spletu in od njega prejema delež od oglasov. Septembra, ko je imel Gangnam Style okoli 300 milijonov ogledov, je Google zabeležil več kot 33 tisoč videoposnetkov, ki so vsebovali Psyjevo skladbo. Največ ogledov je Psy dobil iz ZDA, Tajske in seveda Južne Koreje.

Legalno nalaganje glasbe in CD-ji Gangnam Style si je naložilo 2,7 milijona uporabnikov v ZDA. Cena skladbe v iTunes je 1,29 dolarja oziroma 99 evrskih centov, od česar Apple obdrži 30 odstotkov. Psy bi tako lahko letos s prodajo v iTunes zaslužil 2,4 milijona ameriških dolarjev oziroma 1,8 milijona evrov. Sicer ni jasno, koliko si bodo vzeli njegovi menedžerji, a po nekaterih podatkih naj bi Psyju ostalo vsaj 70 odstotkov prihodkov od prodaje v ZDA.

V Južni Koreji bo zaslužil bistveno manj, saj Korejci glasbo na spletu poslušajo prek naročniških paketov, kjer za naročnino odštejejo manj kot deset dolarjev mesečno, kar pomeni, da za eno naloženo skladbo v povprečju plačajo deset centov, za pretočeno skladbo pa 0,2 centa.

Psy od naložene skladbe dobi 14 odstotkov, od pretočene pa 7,5 odstotka, potem pa si to razdelijo soavtor skladbe, menedžerji in spletna prodajalna glasbe. Ker je bila skladba Gangnam Style novembra naložena 3,6-milijonkrat in pretočena 40-milijonkrat, bo Psy zaslužil približno 61 tisoč dolarjev oziroma 47 tisoč evrov.

Televizijski oglasi Psy z gostovanjem v televizijskih oddajah, četudi so te med bolj gledanimi, na primer X Factor, dobi povrnjene zgolj potne stroške, zato bo največ prihodka dobil z naslova televizijskih oglasov. Ker nastopa v oglasih za Samsungove hladilnike, za mobilnega operaterja LG Uplus in za rezance, bo letos verjetno v rodni Južni Koreji zaslužil okoli 4,6 milijona dolarjev oziroma 3,5 milijona evrov. Zaslužila je tudi družina Psyjev oče, stric in babica imajo v lasti 30 odstotkov podjetja DI Corp., ki v Južni Koreji proizvaja opremo, s pomočjo katere proizvajajo računalniške čipe. Čeprav je težko razložiti, zakaj, je Gangnam Style očitno vplival na vrednost delnic tega podjetja, saj je skupaj z vedno višjo uvrstitvijo na lestvicah rasla tudi vrednost delnic. Psyjeva babica je po tem, ko je vrednost delnic narasla za osemkrat, prodala svoj delež in zaslužila okoli 65 tisoč ameriških dolarjev oziroma skoraj 50 tisoč evrov.

Narasla je tudi vrednost delnic Psyjeve agencije YG Entertainment, ki je od julija zrasla za 30 odstotkov, direktor podjetja Jang Hjun Suk pa je zdaj "vreden" 200 milijonov dolarjev oziroma 153 milijonov evrov in je tako najbogatejši človek v korejski zabavni industriji.

Ne spreglejte