Ponedeljek, 31. 12. 2007, 17.43
8 let, 7 mesecev
Filmska plat leta 2007
Tri je vsekakor številka, ki je zaznamovala filmsko leto 2007, ne le zaradi množice nadaljevanj (Shrek Tretji, The Bourne Ultimatum, Pirati s Karibov: Na robu sveta, Spider-Man 3, Oceanovih 13, Nevidno zlo 3, Ful gas 3), ampak tudi mehiške trojke (Innaritu, Del Toro in Cuaron), ki je na začetku leta postregla z odličnim Favnovim labirintom, Babilonom in Otroki človeštva. Tri so bile tudi s posebnimi efekti nabite fantazije (Zvezdni prah, Zlati kompas ter Harry Potter in Feniksov red) a razen slednjega se noben film ni niti od daleč približal uspehu Gospodarja prstanov, ne smemo pa pozabiti niti na Beowulfa, ki je ustvaril prelomnico na področju 3D filma. Prelomno leto za 3D filme bo kljub vsemu po vsej verjetnosti leto 2009, saj lahko takrat pričakujemo premiero animiranega filma Monsters vs. Aliens in znanstveno-fantastični triler Avatar Jamesa Camerona.
V Sloveniji je sicer slika malce drugačna, saj je zavidljivo številko gledalcev pritegnil Petelinji zajtrk, ki je nedavno prejel že četrto zlato rolo, kar pomeni, da ga je videlo več kot 100.000 gledalcev. Med najbolj gledanimi filmo pri nas so sicer tako kot v tujini tudi pri nas Harry Potter in Feniksov red, Ratatouille ter Shrek 3.
Leto, ko je Scorsese končno prejel oskarja
Martin Scorsese je vendarle prišel na svoj račun in na februarski podelitvi prejel oskarja za režijo. Tudi njegova Dvojna igra je sicer predelava. Zlate globuse sta medtem osvojila Inarritujev Babilon in predelava mjuzikala Dreamgirls, Benetke je znova osvojil Ang Lee s filmom Lust, Caution, britansko bafto pa Kraljica.
Hollywood je sicer znova odkril politične trilerje. Obdobje po 11. septembru je na filmskem traku ostalo nekako nemo, z bližajočim se koncem Bushevega mandata in frustracijami nad dolgo iraško vojno, pa kritika politike ni več le domena Michaela Moora. Ta se je letos z dokumentarcem Sicko preusmeril na ameriški zdravstveni sistem, mainstream hollywood pa je sproduciral sicer ne ravno nepozabne izdelke kot so Ugrabitev (film o nelegalnih ugrabitvah in ječah Cie z ameriško ljubljenko Reese Witherspoon in Jakom Gyllenhaalom), Jagenjčki in levi (drama Roberta Redforda), Charlie Wilson's War, v katerem se znova vrača Julia Roberts v družbi Toma Hanksa, V dolini smrti (Paul Haggis obravnava posledice iraške vojne na ameriških tleh), bolj neposreden pa je bil Brian De Palma z vojno dramo Redacted. Med političnimi filmi je presenetil tudi Leonardo DiCaprio v filmu Krvavi diamant, ki je spregovoril o krvavi industriji pridobivanja diamantov in genocidu.
Odhod velikih mojstrov
Za konec še najbolj odmevni slovesi leta 2007 - v razmaku dveh dni umrla velika režiserja Ingmar Bergman in Michelangelo Antonioni, pri nas pa se je decembra poslovil eden največjih slovenskih filmskih režiserjev Matjaž Klopčič.