Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 12. 2007,
14.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 12. 2007, 14.28

8 let, 7 mesecev

Bon Jovi 27.12. na Planet TV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Oglejte si antologijski koncert izvrstnih ameriških rockerjev, ki bo ob 20.00 na SiOL-vem televizijskem kanalu.

Bon Jovi so brez vsakega dvoma eden največjih rock bendov vseh časov. V svoji karieri so menjali sloge in kljub temu ostali v špici. Skrivnost njihovega uspeha pa ostaja v trdem delu in poštenem odnosu do svojih številnih oboževalcev. Tudi zato velja skupina, ki že desetletja polni stadione, za eno največjih koncertnih atrakcij vseh časov. Njihovo magijo in enkratnost pa si lahko ogledate tudi na posnetku koncerta, ki nosi naslov Live From London.

O koncertu

Koncert Bon Jovi, verjetno najuspešnejše komercialne rock skupine osemdesetih in devetdesetih, na vrhuncu kariere in na gromozanskem stadionskem prizorišču. Režiser David Mallet je s pomočjo 17 kamer dovršeno ujel vznemirjenje in navdušenje 72.000 oboževalcev, ki so do zadnjega kotička zapolnili stadion Wembley tisti vroč londonski večer.

Glavni vokalist, strastno predani Jon Bon Jovi je odpel vse njihove nalezljive rock melodije in energične balade z izjemno priljubljenega albuma These Days. S skladbami, kot so Livin' On A Prayer, Bad Medicine, Blaze Of Glory ter You Give Love A Bad Name je ta koncert klasika, ki navdušuje.

Režiser: David Mallet

Biografija

Bon Jovi je leta 1983 v New Jerseyju ustanovil pevec Jon Bon Jovi. Skupini so se pridružili še: kitarist Richie Sambora, klaviaturist David Bryan, bobnar Tico Torres ter basist Alec John Such Z izjemo odhoda slednjega, ki je skupino zapustil leta 1994, so vsi drugi člani ostali v zasedbi vse do danes.

Leta 1984 je skupina objavila odličen istoimenski album, katerega producent je bil Jonov bratranec po drugem kolenu, sloviti Tony Bongiovi. Bon Jovi so na tej plošči predstavili izvrstno mešanico klasičenga heavy metala in ultra-melodičnega pop rocka. Ta plošča danes je biser melodičnega heavy metala, čeravno ta album zaradi stare šole produkcije in predvsem načina ustvarjanja poudarkov zveni nekoliko čudno. Na njej pa je kopica sijajnih skladb, izmed katerih je Runaway še danes obvezen repertoar benda in njegovih zbirk največjih hitov. Leta 1985 je sledil album 7800° Fahrenheit, ki je bil že precej bližje takratnemu vse bolj razvijajočemu trendu melodičnega heavy metala. Album v bistvu niti ni tako slab, kot so ga in še hočejo prikazati nekateri. Dejstvo pa je, da so bili Bon Jovi z njim v bistvu manj uspešni kot s prvencem.

Na naslednji album se je Jon veliko bolje pripravil. Pri pisanju skladb in aranžmajev je skupini na pomoč priskočil sloviti hit-maker Desmond Child. Producent albuma je bil sloviti Bruce Fairbairn, inženir pa danes še bolj razvpiti Bob Rock. Leta 1986 je izšel album Slippery When Wet, ki je za mnoge ultimativna plošča melodičnega heavy metala. Bon Jovi so se s tem albumom dokončno prebili med največje in osvojili vrhove praktično vseh svetovnih lestvic. Na plošči so štirje kapitalni hit, in sicer: You Give Love A Bad Name, Livin' On A Prayer, Wanted Dead Or Alive ter Never Say Goodbye. Do danes so Bon Jovi prodali kar 28 milijonov izvodov te plošče. Na prestižni ameriški lestvici pa je album ostal kar 8 tednov na prvem mestu, kar je za današnji čas že naravnost nepojmljivo.

Dve leti kasneje je sledil album New Jersey, ki je še ena mojstrovina melodičnega heavy metala. Do danes je skupina po vsem svetu prodala preko 18 milijonov primerkov te plošče. Tudi s to ploščo so Bon Jovi kraljevali na večini svetovnih lestvic. New Jersey pa je hkrati njihov zadnji pravi izdelek melodičnega heavy metala.

Jon Bon Jovi in druščina so pravočasno ugotovili, da se časi trajn, pisanih rutk in klasičnega heavy metala iztekajo.Tako so praktično edini heavy metal bend, ki z novimi časi in novodobno miselnostjo niso imeli kakšnih posebnih problemov. Bon Jovi so na kasnejših albumih ohranili močne melodije, izdelane aranžamje in v nekaterih skladbah tudi metalsko ostrino. So pa v svoj slog vnesli obilo klasičnih rock prijemov, ameriške tradicije, pop rocka, avtorskega rocka, akustike in tudi modernejših prijemov. Letos pa so vesoljno javnost presenetili z albumom Lost Highway, na katerem pretežno igrajo pravi in dokaj tradicionalen country rock. Vmes pa je skupina objavila še naslednje studijske albume: Keep The Faith (1992), These Days (1995), Crush (2000), Bounce (2002) ter Have A Nice Day (2005).

Bon Jovi so po vsem svetu skupaj prodali preko 120 milijonov plošč, s čimer so se uvrstili na 25. mesto najbolje prodajanih izvajalcev vseh časov.

Zanimivosti:

Ko je Jon ustanavljal Bon Jovi, je mrzlično iskal kitarista. Takrat je mesto kitarista ponudil tudi Andreju Janežiču, izvrstnemu, v ZDA prebeglemu slovenskemu kitaristu, ki je v osemdesetih imel skupino Sneguljčica. Janežič, ki sedaj spet živi v Ljubljani, je njegovo ponudbo zavrnil.

Solo kitare na Runaway ni igral Richie Sambora, ampak danes povsem pozabljeni, fenomenalni kanadski pevec in kitarist Aldo Nova, ki je na tej plošči je igral tudi klaviature in pel spremljevalne vokale. Aldo Nova in Jon prijateljujeta že 25 let. Jon Bon Jovi je leta 1990 Novo tudi rešil iz primeža založbe, zaradi katerega Nova ni mogel snemati šest let. Kljub temu pa se Aldu Novi ni uspelo vrniti na sceno.

Melodičnemu heavy metalu nekateri pravijo tudi pop metal, v zadnjem času pa se je te v osemdesetih sla popularne heavy metal podzvrsti prijel tudi vzdevek hair metal - seveda zaradi takrat obveznih bujnih trajn, ki so jih nosili tudi metalci.

New Yersey je bil eden redkih albumov ameriškega izvajalca, ki je bil kdajkoli uradno objavljen v nekdanji Sovjetski Zvezi. Izdala ga je tamkajšnja državna založba Melodiya.

Leta 2006 so Bon Jovi dobili (zanimivo, do sedaj edinega) grammyja za najboljše Country sodelovanje za skladbo Who Says You Can't Go Home, ki so jo izvedli skupaj z Jennifer Nettles iz Sugarland. Z isto skladbo pa so postali tudi prvi rock bend, ki je osvojil prvo mesto ameriške lestvice country skladb.

Jon Bon Jovi je zelo skromen in zelo netipičen rock zvezdnik. Prav tako pa velja za pravi vzor družinskega človeka. Tudi na gigantske turneje se le redko odpravi brez svoje žene in otrok, ki jih spremljajo tudi učitelji.

Bon Jovi namenja milijone dolarjev organizacijam, ki se borijo proti ozonskim luknjam. Še vedno ima slabo vest, ker je v osemdesetih porabil toliko spreja za svoje trajne.

Med snemanji Slippery When Wet so se člani večkrat odpravili v slači-bar, kjer so se super lepa dekleta polivala z vodo in šamponom. Sambora je razložil, da deklet zaradi tega nikakor nisi mogel prijeti. Nekdo v druži pa je vzkliknil: "Drsijo, ko so mokre!" In vsi so v trenutku vedeli, da bo to naslov albuma. Sprva so Bon Jovi hoteli na ovitku fotografijo zares velikega ženskega oprsja, vendar so si premislili potem, ko so slišali, da je za njihovo nakano zvedela konzervativna Tipper Gore, sicer žena politika Ala Gorea, in šefica takrat sila vplivnega moralističnega združenja PMRC, ki je preganjalo vse nespodobno v ameriški popularni glasbi. Tudi opozorilne nalepke so pogruntavščina tega združenja.

Jon in Bryan sta z 12-člansko zasedbo Atlantic City Expressway nastopala po klubih New Jerseyja, čeprav sta bila še mladoletna.

Jon je v mladosti čistil sloviti studio Power Station, v katerem je delal njegov sorodnik Tony Bongiovi. V studiu je posnel nekaj demo posnetkov, ki pa niso naleteli na ugoden odmev založnikov.

V zgodnji zasedbi Bon Jovi je igral tudi kitarist Dave "The Snake Sabo, ki je kasneje osnoval Skid Row. Jon je skupini veliko pomagal na začetku.

Bon Jovi so bili prvi, ki so 24. junija letos nastopili v londonski dvorani O2. 23.000 vstopnic za ta koncert pa so ljudje pokupili v 1 minuti.

Bon Jovi so bili zadnji, ki so leta 2000 na dveh koncertih nastopili na slovitem londonskem stadionu Wembley, ki so ga istega leta zaprli, tri leta kasneje pa porušili. Bon Jovi bi morali biti tudi prvi bend, ki bi nastopil na prenovljenem stadionu Wembley, a se to ni zgodilo, ker so izvajalci zamujali z deli.

6. junija letos se je Richie Sambora sam prijavil v kliniko za zdravljenje odvisnosti od alkohola, zaradi česar ni mogel nastopiti na koncertu v Puerto Ricu. Zamenjal ga je spremljevalni oziroma nadomestni kitarist Bobby Bandiera.

Ne spreglejte